94. Sayı

Üstadın Vefatı

AY?E TİLBEÇ Ölüm bir kâbus olmaktan ziyade; yeni bir yolculuk, eski dost ve ahbablarına kavuşma vesilesi, dünya sıkıntılarından azat olma, geçici dünya hayatından kalıcı aslî vatana dönüş ve imtihan karşılığı alacağı ücret mahallidir.

Üstadın Zühd Yönü

AY?E TİLBEÇ Talebelerinin anlattığına göre Üstad, bir çay kaşığını 19 yıl kullanmıştır. 70 yamalı hatta yüz yamalı bir şeyi senelerce giymiştir. Diyebiliriz ki Üstad, zarureti nisbetinde eşyaya sahip olma gayreti içindeydi.

Âhir Zamana Not

LALE YÂRÂ Müslümanın saatini belirleyen unsur elbette ibadet vakitleridir. Ezanlar, kandiller, Ramazan-ı ?erif ve bayramlar olmasa Müslümana dair zaman idrakinden bahsetmek pek de mümkün olmayacaktır.

Üzümse Ye, Bağını da Sor!

SALİHA GAYIR Çiftçi, toprağa tohumdan önce besmele dikerdi. Tüccar, kervanlarını hayır dualarla uğurlardı. Akıl havsalasıyla ölçülemeyen “bereket”, sofralarının süsüydü.

Yüce Kitabımız

SALİHA GAYIR İlahi hükümlerde gözden kaçmayan bir durum vardır: teklif edilen emirler kolay, yasaklanan emirler ise çok azdır. Mesela yemek yeme gibi temel ihtiyaç meselesinde ilahi buyruk, insan iradesini zor durumda bırakmayacak derecede, helal yiyeceklerin kapsamını geniş tutmuştur.

En Sevdiğinden Vazgeçebilmek

ARİF EMRE GÜNDÜZ “Sevmekte olduğunuz şeylerden (Allah yolunda) sarf etmedikçe, (gerçek) iyiliğe asla erişemezsiniz. O hâlde her ne sarf ederseniz, artık şübhesiz ki Allah, onu hakkıyla bilendir.” (Âl-i İmrân, 92)

Hiçbir Kalbe Kapısı Kırılarak Girilmez

DR. AYHAN MİRZA İNAK Gençlerin maruz kaldığı tahribat maneviydi, tamiratı da ancak Kur’ân hakikatleri ve iman nurları ile manevi yönden olabilirdi. Yoksa çözüm için gençlerin sadece bedenlerini doyurmak, mutlu olsunlar diye onları maddi imkânlara boğmak, o gençleri sadece uyutur ve uyuşturur.

Bediüzzaman Said Nursi Ve Gençlik

MUHLİS KÖRPE Bir milletin ruhu, kuvveti, hakikati gençleridir. Bundan dolayıdır ki tarih sahnesinde özne olarak rol almak isteyenler, gençlerine ciddi yatırım yapmışlardır.

Sosyal Bilimler İthal Edilmez

PROF. DR. REFİK KORKUSUZ | MÜLÂKÂT: GÖKHAN ÖZDEMİR Sosyal bilimlere verilecek ehemmiyet, daha sonra diğer ilimlere de yansıyacaktır. Prof. Dr. Refik Korkusuz, 1963 yılında Diyarbakır’da doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Korkusuz, bir süre serbest avukatlık yaptıktan sonra master ve doktorasını tamamladı.

Muhteşem Bir Saray

NECATİ İLMEN “Bir köy muhtarsız olmaz, bir iğne ustasız olmaz, sahipsiz olamaz, bir harf kâtipsiz olamaz biliyorsun. Nasıl oluyor ki, nihayet derecede muntazam şu memleket hâkimsiz olur…”

Türkiye’deki Gençliğin Problemleri ve Çıkış Yolları

PROF. DR. BURHANEDDİN CAN | MÜLÂKÂT: METİN UÇAR → PROF. DR. BURHANEDDİN CAN KİMDİR? 1950 yılında Trabzon’da doğdu. Yüksek öğrenimini İTÜ Elektrik Fakültesi’nde tamamladı. İTÜ Nükleer Enerji Enstitüsü’nde Nükleer Yüksek Mühendisi oldu ve doktorasını tamamladı. 1985 yılından itibaren Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi’nde Elektronik ve Kontrol alanında dersler verdi. Anabilimdalı Baş...[Devamını Oku]

Şifrenizi mi unuttunuz?