86. Sayı

You have a new follower

“Eskiye rağbet olsaydı bitpazarına nur yağardı” demeyin. Çünkü kıymet-i harbiyesi olan her ne var ise “antika” namıyla o “eski”lerin içindedir. Bu şuracıkta bir dursun.

Anne, bana dinimi öğret

Hayatta en değerli varlığımız, çocuklarımız. Onların masum yüzüne bakıp ta  mutlu olmayan insan var mıdır. Hele de anne, çocuğunun güldüğünü görse dünyalar onun olur. Başkaları “çok öfkeli bu çocuk” dese annesi, “ nazlıdır” der düzeltir ifadeyi. Geceleri uyumaz yavrusu uyumadıkça anne. Hasta olsa yavrusu, ciğeri yanar. Yemek saatini hiç kaçırmaz, azıcık gecikse etekleri tutuşur . Her çeşit se...[Devamını Oku]

Yüz odalı bir han… Bilenler bilir, Fatih Camii’nin Börekçi Kapısı’ndan çıktıktan sonra Malta Çarşısı olarak bilinen yerde ilk solda İslambol Caddesi’nde yer alıyor.

Üstad’ın Hayatında

Merhametin terk edip gittiği yürekler kanını donduruyor insanın. Kana bulanmış coğrafyaları gördükçe, faillerin içlerinde yürek yerine taş taşıdıklarını düşünüyorsunuz. Lakin ayıp olur taşlara! İlahi ferman taşlardan bahsederken, onlardan nehirlerin fışkırdığını, Allah korkusundan düşüp yuvarlandıklarını buyuruyor. (Bakara Suresi/74) Belki de merhametin terkettiği bir kalp taşlardan bile daha katı...[Devamını Oku]

Hicret

Hicret, Mekkeli ilk Müslümanların dinlerini, îmanlarını koruyabilmek ve ibadetlerini eda edebilmek maksadıyla evlerini, işlerini, yurtlarını, akrabalarıyla beraber her şeylerini terk ederek yabancı bir diyara doğru gizlice göçmeleridir. Hicret esnasında Medine’ye göç edenlere Muhacir, Resûl-i Ekrem’e ve muhacirlere yardım eden Medineli Müslümanlara da Ensar unvanı verilmiştir.

Vesvese nedir? Çaresi nasıldır?

?eytan ilk olarak şüpheyi kalbe atar. Mü’minin kalbi doğal olarak bu şüpheyi kabul etmeyeceğinden bazı pis şeyleri eskiden kalma hoş olmayan hatıraları hayal ettirir. Bu vesveseye düşen adam Rabbine karşı edepsizlik ettiğini düşünüp pişmanlık duyar. Bundan kurtulmak için ibadet ile huzura gelmek istemez. Bu yaranın çaresi onun sâdece bir hayal ürünü olduğunu bilmektir. Hem o çirkin sözlerin kalbi ...[Devamını Oku]

Bediüzzaman; zamanın misilsiz, benzersiz, acîb ve harika güzelliği anlamına gelir. Bu lakabı Üstad Bediüzzaman’a, onun ifrat derecedeki zekâ ve hâfızası karşısında hayrete düşen hocaları tarafından verilmişti.

RİSALE-İ NUR OKULLARDA DERS KİTABI OLSUN

İmam Hatip Liseleri yıllardan beri büyük bir boşluğu dolduruyor ülkemizde. Bu okullar olmasaydı, ülke gençliğinin büyük bir çoğunluğu dinini, inancını öğrenemeyecekti belki de.Dinin öcü olarak gösterildiği, irtica yaygaralarının kopartıldığı o dehşetli günlerde bile İmam Hatip Liselerinin görece özgür ortamlarında, hem dinleriyle hem de toplumlarıyla uyumlu gençler yetişiyordu. Türkiye şartlarında...[Devamını Oku]

Bu yazımızda Cenab-ı Hakk’ın Kurân-ı Kerim’de duâya nasıl ehemmiyet verdiği üzerinde durulacaktır. Ayrıca duâyı emreden Rabbimizin aynı zamanda duânın usul ve adabını bize öğrettiği Âyet-i Celîlere yer verilecektir. Rabbimizin Peygamberler ve râzı olduğu bir kısım kulları vasıtasıyla bize öğrettiği duâlar ise inşaallah başka bir yazıda ele alınacaktır.

Bosna-Hersek’in kuzeybatısında yer alan Bujim kentinde, 2. Abdülhamit Han döneminde gönderilen fermanla cuma günleri okunmaya başlanan ve halk arasında ”Sultan Duası” olarak bilinen gelenek, aradan geçen yıllara rağmen yaşatılmaya devam ediyor. Cami cemaati, cuma namazının farzının ardından “Devleti Aliyeyi Osmaniye ve ordusunun muzafferiyeti” için dua ediyor.

Fatiha Sûresi’nin fazileti nedir?

Fatiha Sûresi 1-Rahmân, Rahîm olan Allah’ın ismiyle. 2-Hamd, âlemlerin Rabbi olan Allah’a mahsustur. 3-(O,) Rahmândır, Rahîmdir.

Sosyal medya sitelerini kullanmak İslami açıdan uygun mudur?

SORU:  Günümüzde sosyal medya olarak bahsedilen twitter facebook vs. çokça kullanılıyor. Fakat bu gibi sitelerin sahipleri genelde gayr-i müslim. Benim sorum şu: Bu gibi siteleri kullanmak elbette çok kolaylıklar ve faydalar sağlıyor. Fakat bu siteleri kullandıkça gayr-i müslim olan insanlara para kazandırmış oluyoruz. Acaba bu gibi siteleri kullanmak caiz midir? 

Şifrenizi mi unuttunuz?