84. Sayı

Cennetle müjdelenen kutlu hatun: Hz. Sümeyye

Kaderine Hz. Yusuf’dan pay alan binlerce köleden yalnızca biriydi O da. Hürriyet onu terkedeli yıllar olmuştu.  Belki de alışmıştı artık. Oradan oraya savrulmaya, onun bunun kölesi olmaya…

ÜSTAD HAKKINDA BİLMEDİKLERİMİZ

Hizan Nahiyesi Tarihçi İdris-i Bitlisî “?erefname’sinde kaydettiğine göre, bu bölge halkı İslâmiyet’e dahil olduktan sonra, ibadet, zühd, salâhat ve takvada, özellikle gecede teheccüd namazını eda etmekte meşhurluğundan dolayı, buraya “Seher-hîzan” adı verilmiştir.“Seher- hizan” Farsça bir terkip olup, seherlerde uyanıp teheccüd namazını kılanlar demektir. ?erefname diyor ki: “Bu terkip, bil...[Devamını Oku]

Zulme direnişin adı: R4bia

Mısır’da, darbe karşıtı direnişin merkezi olan Rabia Meydanı, direnişin ve mücadelenin sembolü haline geldi. Türkiye’de bir anda hızla yayılan ve kabullenilen #R4BIA sembolü, tüm dünya için umudun da adı oldu. Mısır’da meydana gelen olaylarla ilgili olarak milyonlarca Müslüman yaşananlara tepki olarak Arapça’da 4 anlamına gelen işaret olan Rabia işareti yapmaya başladılar.

Balkanların Geleceğini Hep Birlikte İnşa Etmek

Balkanların Geleceğini Hep Birlikte İnşa Etmek Balkanlar denince,  tarihi, kültürel ve akrabalık bağlarımızın yoğun olduğu bir coğrafya akla gelmektedir.  Balkanlar, asırlara uzanan dostluk ve kardeşliğin coğrafyasıdır.

Arnavutluk’ta helâl gıda fuarı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın katkılarıyla Arnavutluk’un Elbasan şehrinde Elbasan Müftülüğü ve Elbasan Belediyesi tarafından organize edilen 1. Helal ve Sağlıklı Ürünler Fuarı düzenlenen törenle açıldı.

Gül’ün Gülü Hz. Fâtıma (r.a.)

Mekke sokaklarında büyük bir telaş ve üzüntüyle koşan küçük kız adeta uçarcasına Kâbe’ye ulaştı. Yaşından beklenmeyecek bir cesaret ve kuvvetle âhir zaman Nebî’si olan babasının omuzları arasına secdede iken bırakılan deve işkembesini alıp yere attı.

İmansız bir hayat, hayat değildir

Ayet-i Kerime’de Cenab-ı Hakk, Habibi Hz. Muhammed’e (asm) hitaben: “Hevâsını (nefsânî arzularını) kendisine ilâh edinen kimseyi gördün mü? O hâlde (vazîfen sâdece tebliğ iken) onun üzerine sen mi vekîl olacaksın? Yoksa gerçekten onların çoğunun (söz) dinleyeceklerini veya akıl erdireceklerini mi sanıyorsun?

Bedîüzzaman’ın stratejik uygulaması olarak Medresetü’z-Zehrâ projesi

Medresetü’z-Zehrâ, son yıllarda önemi daha iyi anlaşılan ve yüzyılın projesi olarak nitelendirilebilecek, temelleri çok sağlam bir yaklaşım ve birikime dayanan bir projedir. Medresetü’z-Zehrâ yaklaşımının hakikatini ifade eden ve çekirdeğini oluşturan Risale-i Nur harekâtı ise, bu projenin hakkaniyetini gösteren ve iki asrı şekillendiren en önemli dinamiğidir.

EHLİ FETRETİN AKIBETi

“Biz bir peygamber göndermedikçe (kimseye) azap ediciler değiliz.” (Biz) müjdeleyiciler ve (aynı zamanda) korkutucular olarak nice peygamberler (gönderdik) ki, o peygamberlerden sonra, insanların Allah’a karşı bir delil(ler)i ve (mazeretleri) olmasın! (Nisâ, 165)

1435 hayırlı olsun!

1435 hayırlı olsun! Her devrin itibar ettiği metalar var; ‘bilgi’ bugünün en değerli cevheri ve sahip olmak için en çok mücadele edilen zenginlik.

Şifrenizi mi unuttunuz?