79. Sayı

ANA BABALARIMIZIN ÜZERİMİZDEKİ HAKLARI

Allah Tealâ’nın kuluna ilk ikramı ve Rahman sıfatının ilk tecelligâhıdır anne baba. Güçsüz ve aciz olan bebek hayata gözlerini açtığında bu sıfatın tecellisiyle, yani anne babayla kuşatılır ve koruma altına alınır. Bu koruma hayatın büyük bir bölümünde de devam eder.

Üstadın Hayatından

Bunları biliyor muydunuz? *Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri’nin 1876 yılında Bitlis’in Hizan İlçesi’nin *Nurs köyünde doğduğunu…*Anne ve baba tarafından Peygamberimizin (sav) soyuna dayandığını…

Zulme Sessizce Haykırmak!

Eskiden hiçbir şeye sâhip değildik. Zamanla varlık sâhibi olduk. Batı’ya açıldık tâbiri caizse batılılaştık. İsraf ve zevk ü sefa içinde yaşamaya başladık. Kendinden başkasını tanımayan ve başkasından bîhaber olan topluluk hâline geldik. Tabi ki bu bizim medeniyetimizde olan bir durum olmayıp batılılaşma sevdasıyla bu hâle geldik. Batıdan ilim alacağımıza kültür ve yaşam tarzını aldık.

Sabır Erisin

Sabır Erisin Önce aldın sevdiğimi elimden,Sonra verdin derdi pişsin diye,Sınavınla edip beni benden,Sabır erisin, şükür gelsin dile.

Faizin toplumsal zararları

İktisadi olaylara aynı zamanda sosyal olaylar gözü ile bakılabileceğine göre, faizin ve faiz sebebiyle meydana gelen tüm olumsuzlukların iktisadi etkilerine de sosyal etkileri gözüyle bakılabilir.

“Hiç ölmeyecekmiş gibi dünya için, yarın ölecekmiş gibi ahiret için çalış!”

Bazı kardeşlerimiz “hiç ölmeyecek gibi dünya için, yarın ölecekmiş gibi ahiret için çalış” sözü hadis midir, hadis ise bazıları bunu niçin inkâr ediyor?  diye soruyor.

Osmanlı’da eğitim öğretim kurumları

Osmanlı Devleti büyük bir medeniyeti devralmış ve sürdürmüştür. Kendinden önce kurulmuş olan İslam Devletleri’nin birikim ve tecrübeleri Osmanlı’nın bakiyesine kalmıştır. İhtiyaca ve zamanın şartlarına göre bu yapı zenginleştirilerek yenilenmiştir.

Hz. Muhammed (sav) ve zedelenmiş insanlık onuru

İNSANLI?IN DURUMU Peygamber Efendimiz zamanında Arap yarımadasında ve dünya üzerinde güçlü olan haklıydı. Mazlum eziliyordu. Kazanan karlı, kaybeden mahkûm oluyordu. Zayıflar ayaklar altında eziliyordu. Ahlak ve fazilet aşındırılmıştı. Toplum kirlenmişti.

Peygambersiz Kur’ân-ı Kerim eğitimi olur mu?

Kur’ân-ı Kerim 23 sene gibi uzun bir zaman diliminde Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)’e peyder pey olarak nâzil olmuştur.

Rumeli’ye “Merhaba” deme vakti!

İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (İDSB) olarak 8. Konsey Toplantısını 2009 Kasım ayında Kosova’da gerçekleştirmiştik. İslam Dünyası’nın birçok bölgesinden gelen temsilcilerle Priştine’yi, Prizren’i ziyaret ettik.

Tevbe

Tevbe 18 yaşına gelmişsin arkadaş Gözünden akıttın mı bir damla yaş Gençlik bir daha gelmeyecek Secdeye gitsin tevbeli baş

Şifrenizi mi unuttunuz?