64. Sayı

Bediüzzamanı an/la/mak

Yılın değişik zamanlarında farklı şahıslar ve durumlar için anma programları yapılır. Bu anma programlarının bir kısmı, “Bak zamanında böyle bir insan yaşadı, şunları şunları yaptı; bilginiz olsun” manasında gerçekleşir.

Vefatının 52. Senesinde Aziz Üstad Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri’ni rahmetle anıyoruz.

EDDÂ? = Duacı1- Yıkılmış bir mezarım ki, yığılmıştır içinde Said’den yetmiş dokuz emvat bâ-âsam âlâma.1- Yıkılmış bir mezarım ki, içinde Said’den yetmiş dokuz cesed, günahlarıyla ve elemleriyle yığılmıştır.

Yardım dileme gerçeği-1

و?م?ا خ?ل?قْتُ الْجِن?ّ و?اْلاِنْس? اِلا?ّ لِي?عْبُدُونِ“Cinleri ve insanları ancak bana ibâdet etsinler diye yarattım.” (Zariyât, 56)Bu âyet-i kerimenin ifade ettiği gibi, iman ve ibâdet insanı, gerçek insan eder. Hatta insanı bütün varlıkların sultanı haline getirir.

Hoşgeldin baharistan!

Mart ayı bizim için zaferler ve hüzünler ayıdır. Fırtınaların başladığı, ‘baharistan’ın ilk emarelerinin görüldüğü bereket müjdecisi bir vakittir Mart.

Allah’ın isimleri

Allah’ın sıfatları olduğu gibi, isimleri de vardır. Onlara “Esma’ül Hüsnâ” yani “En güzel isimler” denilir. Bu konuda bir âyet şöyledir: “En güzel isimler (el-esmâü’l-hüsnâ) Allah’ındır.

Bedîüzzaman’ın imana hizmeti

23 Mart 2012 tarihi, asırların beklediği büyük müceddid Bediüzzaman Said Nursî Hazretleri’nin âhirete irtihalinin 52. Senesi olması hasebiyle bu ayki yazımızı aziz Üstadımızın adıyla özdeşleşen “iman hizmeti”ne ayırmayı düşündük.

Şifrenizi mi unuttunuz?