51. Sayı

TABİAT ECZANESİNDEN İKSİRLER

Hazırlayan: Deniz Aras Bölüm:               TABİAT ECZANESİNDEN İKSİRLERRUH HÂLİMİZE GÖRE BESLENMEYediğimiz besinlerin ruh hâlimizi etkilediğini ve ruh durumumuza göre yenilen besinlere dikkat edilmesi gerektiğini biliyor muydunuz?

RAHM-İ MADERDEN GELEN MEKTUP

Bölüm: Hayatın Elif-Ba’sı Çocuk Terbiyesi Hîfa nur Vuslat RAHM-İ MADERDEN GELEN MEKTUP Merhaba Canım Annem ve Babam;

Modern bilimin bilmedikleri

Bugünkü modern bilim; materyalist, pozitivist bir altyapıya oturtulmuştur. Batıda oluşturulmuş bu bilimler, batının tarihini ve düşüncesini yansıtırlar ve iddia edildiği gibi objektif değillerdir. Fizik, kimya, biyoloji, coğrafya, astronomi gibi tabiat (doğa) bilimleri, kâinattan ve hâdiselerden bahsederken ısrarla, bunların arkasında “sebeplerin ve tabiat kanunlarının” olduğunu veya bu hâdiseleri...[Devamını Oku]

İslâm dünyasının istikametli yolu olan Ehl-i Sünnet ve’l Cemaat’i diğer fırkalardan ayıran en temel, en bariz fark ise tam mânâsıyla sahâbelerin izinden gitmeleri ve o örnek toplumun, Kur’ân ve sünnete dayalı inanç ve amel düsturlarını kendilerine aynen düstur edinmeleridir.

ÖMER BİN ABDÜLAZİZ (RA)

‘Ey kardeşlerim! Ben Haremeyn’in vâliliğine değil, hizmetçiliğine tayin olundum. Asıl mesleğimin adâlet yolundan ayrılmamak olduğunu bilmenizi isterim. Gerek zorbalık yapanın, gerekse buna sebep olanın, yolsuzluk yapanın ve doğru yoldan ayrılanın yaptıklarını bana haber vermezseniz, bunun mesûliyyeti size âittir. Sizi ancak bana müşâvir ve muâvin olmak üzere çağırdım. Ayrıca memurlarımın da ahaliy...[Devamını Oku]

Dr. Hüseyin Kâmi Büyüközer ile Helal Sertifika üzerine

Mülakat / M. Ramazan Üğücü Dinimiz helal, sağlıklı, iyi ve güzel gıdalarla beslenmemizi emretmektedir. Haram ve şüphelilerden uzak durmamızı, muttaki kullar olmamız için şart olarak bildirmektedir. GİMDES’in Helal Sertifikalamadaki uygulaması işte bu temel çizgilere dayanmaktadır.

“Peygamberlik artık İsrail Oğullarından gitti! Kureyşlilere öyle bir devlet gelecek ki, haberi doğudan batıya kadar ulaşacaktır.”

ONLARI SAHÂBE YAPAN SIR NEYDİ?

 Çünkü Onlar, Allah tarafından nefisleri arındırılmış, mâneviyatları olgunlaştırılmış ve bütün mânevî cihazları ile Rablerine yönelen ve kulluğun her çeşidine ve şükrün her şubesine mazhar sanki bir ibâdet, sanki bir şükür fabrikası gibi çalışan kâmil Müslümanlardı.

Yıl 1926. Bedîüzzaman Hazretleri Barla’ya sürgün olarak getirilmişti. Teşrifinden önce Isparta’nın büyük evliyaları haber vermişti. Isparta’da bu zatın varlığından haberi olmayan kalmamıştı. Uçsuz bucaksız çöllerin misafir edemediği, suların kandırmadığı Hüsrev Efendinin ruhu, kamil bir mürşid ve tam bir rehber arıyordu. Bu hususta ne kadar çok tazarru ve niyazda bulunduğuna yıldızlar ve gözyaşlar...[Devamını Oku]

SAHÂBE HAYATSAHÂBE HAYATINDAN MESAJLARINDAN MESAJLAR

“İnsanlara hakikatleri anlatıp hidâyetlerine vesile olduysanız, onlar bir ömür bu vesileliği size ödemek zorunda değildirler. Güneşi anlattıysanız, tanıttıysanız, aradan çekilmeyi de biliniz. Bırakın onlar hakikatleri değer ölçülerinde Kur’ân ve Sünnet terâzisinde tartsınlar ve nerede daha çok Allah’ın rızası varsa oraya gitsinler”

ASR-I SAADETTEN GÜNÜMÜZE PEYGAMBER SEVGİSİ

Sahâbe efendilerimiz Peygamber aleyhissalatü vesselam’a çok derin bir sevgi ile bağlıydılar. O, (asm) onlara her şeyden daha sevgiliydi. Huzurunda otururlarken sanki başlarının üstünde bir kuş var da uçacakmış gibi dururlardı. Başlar hep önde ve edeple dinlerlerdi. Seslerini O’nun (asm) sesinden fazla yükseltmezlerdi. O’nun (asm) için her şeylerini seve seve feda ederlerdi. Konuşmalarına “Anam, ba...[Devamını Oku]

Neden Sahâbelere itimat etmeliyiz?

İslâmiyetin temel iki kaynağı, murad-ı İlahînin ne olduğunu, nasıl yaşamak ve nasıl hareket etmek gerektiği ayrıntılı ve eksik kalmaksızın anlatır. Dinden uzak kalmayı tercih etmiş ve günah bataklığına düşmüş ehl-i sefahatı gittikleri yolun kendilerine zarar verdiğini anlatıp onları doğru yola davet eder.

Şifrenizi mi unuttunuz?