43. Sayı

Her ev Kur’ân kursu olacak!

Her ev Kur’ân kursu olacak!Haziran ayında bir yandan dünya için ‘hasat’ hazırlıkları yaparken bir taraftan âhiret için ‘ekim’ heyecanı yaşıyoruz.

“Risâle-i Nûr’da” Meleklerin varlık delilleri

Bedîüzzaman Hazretleri, meleklerin varlık delillerini 29. Söz Risâlesi’nde on esâs üzerinden ispât eder.1- ‘Hakikat ’, meleklerin varlığını gerektirir.

40 ambar

Kamerayı keşfeden İslâm âlimiİbn-i Heys em 965 senesinde Basra’da dünyaya gelen İbn-i Heysem, 1040 senesinde Kahire’de vefat etmiştir.

Ateizmin mantıksızlığı

Yüzyıllardır ateistlerle Allah’a inananlar birbiriyle münakaşa ederler.“Allah var mıdır, yok mudur?” diye.

2010 Kur’ân yılı ve haziran ayı

Tarihler 571’i gösterdiğinde sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) dünyayı teşrif etmişlerdi. O nurun  gelmesiyle kötülükler kalkmaya, iyilikler her tarafı kuşatmaya başlamıştı.

Aşure

NAMAZ E?İTİMİ ESNASINDA YAPILMAMASI GEREKENLERÇocuğun vazgeçmesi zor zevkleri ile namazı karşı karşıya getirmeyiniz.Çocuğu ikiyüzlülüğe itecek zorluklar çıkarmayınız.Çocuğun yaşı ve birikimine uygun olmayan bilgiyi ve uygulamayı ondan istemeyiniz.

“Kur’ân’dan alıp ilhamı, asrın idrakine söyletmeliyiz İslâm’ı”

“Ortada hakikati en güzel şekilde ortaya koyan kutsal bir kitap varken ve o kitap 1400 yıl boyunca muhafaza edilmişken nasıl olup da böyle birbirinden çok zıt yorumların ortaya çıktığını, bu mesaja uygun olmayan durumların yaşandığını emin olun anlamakta zorlandım ve zorlanıyorum.

Osmanlıca Öğreniyorum

Tarihi Türkiye Türkçesi olarak tarif edilen Osmanlıca, Türklerin İslamiyet’i kabulünden itibaren asırlar boyunca  kullandıkları bir yazı dilidir. İçerisinde Arapça, Farsça, Türkçe ve diğer dillerden kelimeler bulundurmakla zenginleşmiş bir kültür lisanıdır.

İstiğfar, itirfa, istikrar

Bir kabahat ne kadar büyük olursa olsun itiraf edilmesi onu işleyene karşı merhamet nazarının uyanmasına sebebiyet verir. İnsan ilişkilerinde bu durum o kadar kıymetli bir davranıştır ki, adalet kavramında da yerini alır ve her zaman suçun itiraf edilmesi adli makamlarca suçlu lehine bir davranış olarak yorumlanır.

Duâm niçin kabûl olmuyor?

Duâ lügatte, Allah’a (cc) karşı rağbet, niyaz, tazarru, yalvarmak, Cenâb-ı Hak’tan hayır ve rahmet dilemek.

2010 Kur’ân yılı ve haziran ayı

Tarihler 571’i gösterdiğinde sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) dünyayı teşrif etmişlerdi. O nurun gelmesiyle kötülükler kalkmaya, iyilikler her tarafı kuşatmaya başlamıştı.

Mezar kitabeleri

En büyük nasihatci ölümdür. Bu yüzden ‘Nasihat istersen ölüm yeter’ sözü darb-ı mesel olmuştur.Ölüm, vurdumduymaz hayatımızı dizginleyen ilahî bir ikâzdır.

Şifrenizi mi unuttunuz?