36. Sayı

Efendimizin (asm) ahlâkı

En büyük insaniyet olan İslâmiyet’in en güzel ve en mükemmel örneği Peygamber Efendimiz (asm)’dir.

Bedesten

Kur’ân’ı Kerîm Atlası Peygamberler hangi bölgelerde ve nasıl yaşadılar hiç merak ettiniz mi? Kutsal mekânları fotoğrafları ve haritalarıyla tanımak istemez miydiniz? İşte tüm bu bilgileri sizlere ulaştıracak bir eser artık elinizin altında. 12 yıllık bir çalışmanın ürünü Kur’ân Atlası bu günlerde raflardaki yerini aldı.

Allah’ın sevdikleri

Bir cum‘a vakti cemâat tek tük câmiye girmekte. Meşhur İmam Abdürrezzâk Hoca kürsüde… Girenlerin arasında Hızır (as) da var. Hz. Hızır genç ihtiyâr arasında onlardan biri gibi gidiyor bir köşeye oturuyor. Kürsüde imam sohbete başlıyor, çok feyizli bir sohbet oluyor.

Sahaflar Çarşısı

İmam-ı Birgivî’nin tam adı Birgivî Mehmed Efendi B. Pir Ali’dir. İlm-i Ahkam-ı ?er’iyye Tercümesi adlı eseri nesih hattıyla ve harekeli olarak Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesinde mevcut olup demirbaş numarası BY0000001103’tür. Tercümesinde, bu eserin h. 970 (1563) yılında Arapça olarak yazıldığını ve h.1114 (1702) yılında ise şerh edildiğini ifade edilmiştir. Eser, Osmanlıca bilen herkesin ra...[Devamını Oku]

Farzdan sonra Salâten Tüncînâ okumak

Peygamber Efendimiz’e (asm) salâvat okumak, Allahu Teâlâ Hazretleri’nin bizlere bir emridir. Rabbimiz Kur’an’da şöyle buyurur: “Muhakkak ki Allah ve melekleri peygambere salât ederler. Ey iman edenler, siz de ona salât edin ve selam verin”

Aşure

Akılda tutmak   Bir gün bir sahabe Peygamberimize (sav) “Hafızam kuvvetini kaybetti. İşittiğim sözleri aklımda tutamıyorum!” deyip yardım istedi. Peygamberimiz “Sağ elinden faydalan!” buyurdu. “Nasıl faydalanayım?”  diye soran sahabeye Efendimiz (sav) şöyle cevap verdi: “Duyduğun sözleri yazıp bir yerde sakla!”

Allah’a iman

Bu yazımızda Cenâb-ı Hakk’ın var ve bir olduğunu ve her şeyi yaratanın O olduğunu, Allah’ın yaratılmayıp ezelî ve ebedî olduğunu, Allah’ın afvına sığınarak, anladığımız kadarıyla anlatmaya çalışacağız.

Yenidoğan bebeğin bakımı

Dr. Mustafa ÖZDEN (Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı) Bebeğin sağlıklı olarak dünyaya gelebilmesi için anne ve babanın sağlıklı bir genetik yapıya sahip olması, annenin fiziksel, sosyal, ruhsal açıdan tam bir iyilik halinde olması, hamilelik sürecinin iyi takip edilmesi, doğumun zamanında ve uygun şartlarda yapılması gereklidir. Doğumda bebeklerin çoğu normaldir. Sağlıklı yenidoğan zamanında do...[Devamını Oku]

Sivrisinek

Bir yaradılış mu‘cizesi olan sivrisinek kanatlarını saniyede yaklaşık 500 defa çırpar. İnsana imkânsız gibi gelen bu rakam çok hassâs ölçümler sonucunda elde edilmiştir ve gerçekten de şaşılacak bir rakamdır.

Farzdan sonra Salâten Tüncînâ okumak

Peygamber Efendimiz’e (asm) salâvat okumak, Allahu Teâlâ Hazretleri’nin bizlere bir emridir. Rabbimiz Kur’an’da şöyle buyurur: “Muhakkak ki Allah ve melekleri peygambere salât ederler. Ey iman edenler, siz de ona salât edin ve selam verin” (1) Resûl-ü Ekrem (asm)’ın da ona salâvat getirmeye teşvik eden pek çok hadisleri vardır.

Amerikan Müslümanları

11 Eylül’den sonra 500 bin Müslümanın FBI tarafından sorgulandığı ABD’de, Müslümanlar, Bush döneminde yaşanan cinnet halinden kurtulduklarına şükrediyorlar. Obama yönetimiyle birlikte gelen rahatlama bir süredir sümenaltı edilen problemlerin de yeniden masaya yatırılmasına sebep olmuş durumda.

Allah’a iman

Bu yazımızda Cenâb-ı Hakk’ın var ve bir olduğunu ve her şeyi yaratanın O olduğunu, Allah’ın yaratılmayıp ezelî ve ebedî olduğunu, Allah’ın afvına sığınarak, anladığımız kadarıyla anlatmaya çalışacağız.

Şifrenizi mi unuttunuz?