33. Sayı

Bir Ramazan Akşamı

Artık yaz sıcakları geride kalmış, havalar yavaş yavaş serinlemeye başlamıştı. Ramazanın on dördüydü. Akşam olmak üzereydi. Ahşap evlerinin avlusuna çıkmış, uzunca köy minaresinden yükselecek o kudsî sadayı bekliyordu. Avlunun kenarında, ulu çınarın altında derince bir su kuyusu vardı.

İstanbul’da Ramazan

Ramazanın manevî bahar iklimi yaklaşırken, üzerimize nisan yağmuru gibi yağmakta olan bu rahmeti iliklerimize kadar hissetmek en büyük ihsan olsa gerek. Oruç anları, O’nun yarattığı rızıklarla beslenip şükretmenin lezzeti kadar, O’nun emriyle aç kalmanın ve sabretmenin güzelliğinin yaşandığı anlardır.

Mescid’i Harameyn’de Terâvih Namazı

TERAVİH NAMAZINA HAZIRLIK Gün boyu oruçlu olan mü’minler akşam ezanıyla verilen müsaadeyle hurma ve zemzem gibi iki büyük nimetten oluşan mütevazi iftarlarının ardından akşam namazını eda ederler.

Aşure

SA?LIKLI İLETİ?İM İnsanlarla gerçekten sağlıklı bir iletişim kurmak istiyorsanız, şu iki soruya samîmî cevab veriniz:–    Karşınızdakini gerçekten dinliyor musunuz, yoksa dinliyor gibi yapıp konuşmak için sıra mı bekliyorsunuz?–    Muhâtab olduğunuz insanlarla anlaşmak mı istiyorsunuz, yoksa hep haklı çıkmaya mı çalışıyorsunuz?

Tarih Penceresinden

Asr-ı Saâdette Ağustos Safer 2 : Ağustos 623 : Ebvâ Gazvesi Rebîülevvel 3 : Ağustos 624 : Peygamber Efendimiz’in kızı Ümmü Gülsüm’ün Hz. Osman ile evlenmesi

Kelâm kültüründen kalem kültürüne

Konuşmayı seven bir milletiz… Bilgi sahibi olmadan hemen her konuda fikir beyan edecek kadar hem de.

Sağlık

Günümüzde hastahanelere hasta başvuruları, nüfus artışına nispetle çok daha fazla artmıştır. Kişilerin sağlık hizmetlerine kolay ulaşabilir hale gelmesi önemli bir sebep olmakla beraber hastalıkların modern hayatın getirdiği şartlarla artması ve geçici önemsiz sayılabilecek rahatsızlıkların abartılı biçimde hastalık olarak algılanması da başvuruları artırmaktadır. Bu çerçevede tartışacağımız rahat...[Devamını Oku]

İllâ Edeb! İllâ Edeb!

Belki birçoğumuzun manâsını tam anlayamadığı veya sırrını tamamen keşfemediği bir hakikatli cümle var: “Girdim irfan meclisine, kıldım ilmi taleb. İlim geride kaldı illâ edeb, illâ edeb!” Evet edeb, ilimden hem önce gelir hem de sonra… Yani ilmin başlangıcı da edebtir, sonu da… Edebin neticesi ilim, ilmin de neticesi yine edebtir.

Helal Gıda

Lesitin Nedir? Lesitin kimyasal olarak, bir gliserol molekülüne 2 molekül yağ asidi ve bir molekül fosfokolin grubunun gelmesi ile oluşmuş bir fosfolipiddir. Daha basit tabiriyle fosforla birleşmiş bir yağdır.

Unutulmuş Sünnetler

Mahmud bin Mansur’un kaynaklara dayanarak derlediği “Terk Edilmiş Sünnetler” kitabı “Polen Yayınları”nın önemli bir çalışması olarak İlyas Bulut tercümesiyle yayımlandı.

Ey insan! Ey aziz misafir!

Ey insan-ı mükerrem! Ey kâinatın en şerefli varlığı! Ey yaratılmışların en üstünü! Ey bir yanı a’lâ-yı illiyyine uzanan ve diğer yanı esfel-i safiline yuvarlanan acip mahlûk! Ey tek başına bütün kâinata kafa tutan ve kâinatın ancak bütünüyle îfâ ve izhar edebildiği mânâları tek başına ifade eden mükemmel kitap! Ey saatin akrebiyle eşdeğer olan ve kâinat, ancak varlığınla mânâsını tamamlayabildiği ...[Devamını Oku]

İman ile haset bir arada bulunmaz

Haset yani kıskançlık; bir kimsenin, sahip olduğu mevki, şan, şöhret, sıhhat ve ya manevi mal, mülk gibi maddi nimetlerini çekememek, bunlardan rahatsız olmak ve o kişinin elinden bütün bunların gitmesini istemek manasına gelir.

Şifrenizi mi unuttunuz?