27. Sayı

Mutluluğun Formülü = 3İ

Hz. Adem’den günümüze gelinceye kadar tüm insanlık huzur ve mutluluğu aramış, bu konu ile alakalı ciltler dolusu kitaplar yazılmış, sözler söylenmiştir. Kimi mutluluğu parada görmüş, kimi evladında ve ailesinde, kimileri de çeşitli batıl inançlarda aramış huzuru…

Acılar Bitsin Artık!

Çağdaşlık budur deyip arz döndü kan gölüne, Hak-hukuk kilitlendi atomun kapsülüne! Medeni denen dünya döndü vahşet çölüne, ?eytan, her askeriyle yeni role soyundu! Bize vaat ettikleri, bütünüyle oyundu!

Hikmete râm ol!

Allahu Teâlâ mealen şöyle buyuruyor: “O, hikmeti dilediğine verir. Kime de hikmet verilirse artık şüphesiz ona pek çok hayır verilmiş demektir. Ancak akıl sahipleri düşünüp ibret alırlar.” (1) Yani her kimin gönül dünyası hikmet deryasından nurlu damlalara mazhar olacak bir olgunluğa erişmiş olursa, ona pek çok hayırların kapısı ardına kadar açılmış demektir.

Dünyada neden savaşlar oluyor?

KİM SUÇLU? Pek çok insan soruyor; “Allah neden insanlar arasındaki savaşlara karışmıyor?

Kamus-u Okyanus

Okuyucuya bir keşfin zevkini tattırmak, gerçek dostlara, yani layık olanlara seslenmek, bezirganları mabede, başka bir tabirle avamı “fildişi kule”me sokmamak arzusu. Doğu, irfanı hisarlarla kuşatır, “emanetleri ehline tevdi etmek” imanın şiarıdır. Bu duyguda gururla tevazu, edeple istiğna kucak kucağadır. Bir Kamus-u Okyanus’ta kelime bulmak, denizden inci çıkarmak gibi güç bir iş. Cemil Meriç

Çalamam ağam bu din bahsidir!

Birinci Cihan Harbi’nden sonra Osmanlı İmparatorluğunun, 30 Ekim l9l8’de Mondros Mütarekesi’ni imzalamasıyla Anadolu’nun birçok şehri işgal altına girer. Maraş da bu işgale hedef olan şehirlerimizdendir. 23 ?ubat 1919’da, önce İngiliz kuvvetleri tarafından işgal edilen Maraş, 8,5 ay sonra da Fransız kuvvetleri tarafından işgal edilir. Fransız kuvvetlerinin şehre girişleri yerli Ermeniler tarafında...[Devamını Oku]

Bir İnsan ki…

Bir insan ki; küçük bir çocuğun, küçük kuşunun vefatına taziyede bulunuyor. Onunla (onun anlayacağı dil ve üslup ile) dertleşip teselli ediyor. Hanımıyla yarış yapıyor. Bazen geçip ve bazen de geri kalıyor. Yanında korkudan titreyen bir kişiye, “ben kurutulmuş et yiyen bir kadının evladıyım” diyecek kadar alçak gönüllü ve mütevazı. Aynı insan, huzurunda, şecaat kahramanı Hz. Âli’yi titretecek kada...[Devamını Oku]

İnanmış insandan daha güçlü silah yoktur

AS-DER BA?KANI, EMEKLİ TU?GENERAL ADNAN TANRIVERDİ: Mülâkat: Ömer EREM Fotoğraf: Hamza SEMİZ Adaleti Savunanlar Derneği;  hak ve özgürlükleri ihlal edilenler ile her alanda “adaletin” ve “hukukun üstünlüğü  ilkesinin” hayata geçirilmesi idealine hizmet etmek isteyenlerin hukuki mücadele platformudur.

Eşyanın Mülk ve Melekût Cihetleri

Eşyanın mülk ve melekût ciheti tabirleri Risâle-i Nur’un çeşitli yerlerinde geçen önemli ıstılahlardandır. Bu ıstılahların anlaşılmasının, Kudret-i İlâhiye’nin nihayetsizliği, Kader meselesi, şerlerin yaratılışı meselesi gibi mevzuların anlaşılmasında önemli katkıları vardır. Bu yüzden söz konusu bahislerin geçtiği bazı yerlerde onlara dayalı açıklamalar yapılmıştır.

Allah neden kadın peygamber göndermemiştir?

www.sorusorcevapbul.com Soru-Cevap Allah neden kadın peygamber göndermemiştir? “(Ey Resûlüm!) senden önce de kendilerine vahyeder olduğumuz erkeklerden başkasını (peygamber) göndermedik. (Ve siz ey müşrikler) eğer bilmiyorsanız o halde ehl-i zikre (iyi bilenlere) sorun!” (Nahl/43)

Küfür devam eder, zulüm devam etmez!

1430 hicrî senesi tarihî kırılmalara sebep olacak mühim gelişmelerle başladı. Gazze’de yaşanan katliâmın fâillerinin devri sona erdi.

İslâm Dünyası Gönüllü Teşekküller Filistin için tek yürek oldu

İslam Dünyası STK’ları Birliği (İDSB)’nin daveti üzerine Gazze Konulu istişare toplantısı için MÜSİAD Genel Merkezinde bir araya gelen yüzlerce STK temsilcisi ve önde gelen insani yardım teşkilatları milyonlarca kitlenin ortak vicdanını yansıtan ortak bir duyarlılık gösterdi.

Şifrenizi mi unuttunuz?