20. Sayı

İnsan İle Tevbesi Arasına Kim Perde Olabilir?

Bir Kıssa, Bin Hisse DOKSAN DOKUZ Kİ?İYİ ÖLDÜREN ADAMIN KISSASI Ebû Saîd-i Hudri (ra) şöyle demiştir: Allah’ın Peygamberi (asm) şöyle buyurdu: “Sizden evvelki ümmetler içinde bir adam vardı ki doksan dokuz insan öldürmüştü.

Azrail Aleyhisselâm’ı Sevmek

“İnsanın en kıymetli ve üstünde titrediği malı, onun ruhudur. Onu zayi’ olmaktan ve fenadan ve başıboşluktan muhafaza etmek için kuvvetli ve emin bir ele teslim ile derin bir sevinç (hissedilebilir ve korkulardan emin olunabilir).” “Elhamdülillah dedim. Azrail’i cidden sevmeğe başladım.”

Meziyetin Varsa Hafâ Türabında Kalsın!

LEMAAT TAHLİLLERİ-6 Ey zîhassa-i meşhûre! Taayyünle zulmetme, ger perde-i hafânın altında sen kalırsan, ihvânına verirsin ihsan ve bereketi. Her bir ihvânın altında sen çıkması, hem de o sen olması imkân ve ihtimali, her birine celbeder bir nazar-ı hürmeti.

Bilim ve Teknoloji Kur’ân’la Bağdaşır mı?

www.sorusorcevapbul.com Kur’ân bir “kulluk” kitabı olduğundan her seviyeden insana hitap eder. Eğer Kur’ân yalnız bilimsel meselelerden detaylarıyla bahsetseydi sadece bilim adamlarına hitap eden bir bilim kitabı olurdu. Ve ilim seviyesi yüksek olmayan insanlar Kur’ân’dan gerektiği şekilde istifade edemezlerdi. İşte Kur’ân kimseyi mahrum bırakmamak için bilim ve teknolojiden bazen açıkça bazen de ...[Devamını Oku]

Hoşgeldin Ey Rahmet Mevsimi

Seksen küsur sene bir ömr-ü ma’nevîyi sizlere kazandıracak olan şuhûr-u selâse-i mübârekeyi ve bilhassa bu geceki Leyle-i Regâib’i tebrik ediyoruz. (Kastamonu Lâhikası, 96)

Dünya Mescidinin Mihrâbı: Mekke

“?u belde ki, Allah’ın gökleri ve yeri yarattığı gün haram kıldığı bir beldedir. Burası Allah’ın haram kılmasıyla kıyamet gününe kadar haramdır.

İslâm Dünyâsı

İDSB 5. Konsey Toplantısı Kuveyt’te Gerçekleştirildi 31 Mayıs-1 Haziran 2008 tarihinde Kuveyt’te gerçekleştirilen İDSB 5. Konsey Toplantısı sona erdi. Kur’ân-ı Kerîm tilavetiyle başlayan toplantının açılış oturumuna çok sayıda Kuveytli üst düzey yetkili katıldı.

Aşûre

Asaletini Kaybeden Irfan Asırlar geçti; birer birer söndü meşaleler. İrfan asaletini kaybetti. Hafızaya çakıl taşı gibi saplanan bilgi kırıntılarına yeni bir ad bulduk: KÜLTÜR.

Allah’ın Seçtiği Aylar

Kalbi hüşyar olanların manevî iklimlere seyahat edecekleri mevsimlerdir üç aylar… Ruhların manevî iflas ve kaybedişlerle sancı çekmesine bedel Allah’ın kullarına şefkati, ihsanı, fırsatı ve manevî kâr zamanıdır bu seçilmiş aylar…

Dert Bizim, Derman Kur’ân’ındır

Milletlerarası Bediüzzaman ve Risalei Nur Sempozyumundan Esselâmü aleyküm. Muhterem misafirlerimiz, sevgili kardeşlerim,

İDSB, İslam Birliği Projesidir

Esselamü aleyküm, Muhterem kardeşlerim, Dünyanın ve ülkemizin dört bir yanından gelen sevgili dostlarım, Bugün burada sizinle birlikte olmaktan dolayı çok mutluyum.

Bana Izdırab Veren, Yalnız İslâm’ın Mâ’ruz Kaldığı Tehlikelerdir

Milletlerarası Bediüzzaman ve Risalei Nur Sempozyumundan Sevgili dostlar, kıymetli misafirler! İmâm-ı Busayrî hazretleri, bildiğiniz gibi Resûl-ü Ekrem asm’a yazdığı kasîdeleri ile meşhûr bir İslam âlimi. Bu ümmet, sevgili Peygamberimizin faziletlerini anlatan, onu öven bu güzel kasideleri, hususan Kasîde-i Bürde’yi asırlar boyu severek okudu, Bürde Hatimleri yaptı.

Şifrenizi mi unuttunuz?