19. Sayı

Yaptığımız İbadetlerden Neden Zevk Alamıyoruz ?

Öncelikle bilinmesi gereken; insan yaratılış gayesi olan ibâdeti zevk almak için değil sadece Allah (cc) rızası için yapmalıdır. İbâdetten zevk alınmaması ibâdetin terki için geçerli bir sebep olamaz. İbâdet lezzetine engel olan manevi hastalıklardan ve ilaçlarından bir kaçını şöyle sıralayabiliriz…

İçimdeki Rehbere İnanıyorum!

Büyük bir gemi düşünün, bir limandan diğer bir limana aldığı yükü taşıyan büyük bir gemi… Kaptanı, o güzergâhta ne kadar tecrübeli olsa da bir seyir haritası mevcuttur; mümkün oldukça o seyir haritası takip edilerek yolculuk devam eder. Yolculuk süresince seyir kayıt altına alınır.

Sınav Öncesi Son Taktikler

Bizim ülkemiz bir sınav ülkesi. Özellikle Haziran ve Temmuz aylarında her hafta sonu bir sınav yapılıyor. Bu sene bu aylarda bizi bekleyen sınavlar şöyle:

Sultan Selim’e Biat Etmişim

Yavuz Sultan Selim, 1467 tarihinde Amasya’da doğdu. Küçük yaştan itibaren Kur’an-ı Kerim, tefsir, hadis ve fıkıh dersleri yanında yüksek fen ilimlerini de öğrendi. Arabî ve Farisî’yi mükemmel bir şekilde konuşurdu. Edebiyata fazlasıyla meraklıydı. Biri Türkçe, diğeri Farsça iki Divanı vardır. O, büyük bir şair, kuvvetli bir kumandan ve yüksek bir devlet adamıydı.

Gidiyorum

İşte geldim, işte gidiyorum. Meleğim geldi beni götürmeye. Vedalaşmaya zamanım var mı? Bilmiyorum. Ayrılığın acısı içinde gidiyorum.

Hazkil Aleyhisselam’ın Kıssası

Sizler yokluk derelerinde iken, hiçbir şey iken, hatta hiçbir şey bile değilken sizleri yaratan zatın, öldükten sonra yeniden diriltmesinden mi şüphe ediyorsunuz? Hâlbuki O (size göre) zor olanı, ilk yaratmayı yapandır. Madem aklınız bunu anla(ya)mıyor.

İhlasa Erdirilmiş Kullar

Sâd Sûresi’nin sonlarında Allah (cc)’ın meleklere ve İblis’e eşref-i mahlûkat olarak yarattığı Hz. Âdem (as)’a secde etme emri ve gelişen hadiseler anlatılır.

Ahiret Nedir?

www.sorusorcevapbul.com Kâinata baktığımızda her şeyin bir ömrü, dolayısıyla da bir eceli olduğunu görmekteyiz. Bugün bilimin de kabul ettiği gibi dünya ömrünün sonuna doğru yaklaşmaktadır.

Milletlerarası Bedîüzzaman ve Risâle-i Nur Sempozyumu İstanbul’da gerçekleştirildi

Milletlerarası Bedîüzzaman ve Risâle-i Nur Sempozyumu yüksek bir katılımla 24 Mayıs Cumartesi günü İstanbul’da gerçekleştirildi. Hayrat Vakfı, WADAH (Malezya Milletini Aydınlatma Cemiyeti), ABİM (Malezya Müslüman Gençlik Teşkilatı) ve İDSB (İslam Dünyası STK’ları Birliği) işbirliği ile gerçekleştirilen ve 20 tebliğin sunulduğu sempozyuma Malezya, Sudan, Mısır, Suriye ve Türkiye’den pekçok akademis...[Devamını Oku]

İslâm Dünyası

Irak’ta son durum Irak’ın huzuru önündeki en büyük engel ise hiç şüphesiz işgalin devam etmesi. Bu kaos hali, 16 milyar dolarlık bir yolsuzlukla birlikte, yüzbinleri bulan sivil katliamı, alt yapı yokluğu, sefâlet ve yoksulluğu beraberinde getiriyor. Dünyanın en zengin petrol rezervlerine sahip ülkesinin halkı tarihin en acı trajedilerine mahkûm ediliyor. Irak, Hülagü’den Bush’a zulüm çarkının sah...[Devamını Oku]

Aşure

KUR’ÂN HÂMİLİ Abdullah b.Mesud (ra) der ki: “Kur’ân hâmili, İnsanlar uykudayken, gecelerini değerlendirmesiyle,

İlahî rahmeti, ilahî inâyeti ve ilahî adâleti çağıran duâ: Tesânüd

“İste kulum, vereyim!” diyen Allah  (cc) ‘tesânüd’ü o kadar seviyor ki; dayanışmanın ve yardımlaşmanın olduğu her yerde muvaffakiyet yaratıyor.

Şifrenizi mi unuttunuz?