166. Sayı

Kur’an Peygamberi İşaret Ediyor!

Hayatı, kendini ve içinde bulunduğu durumu anlamaya çalışmak insanın en önemli özelliği ve en birinci mesuliyetidir. Kendisini diğer mahlukattan ayıran ve buna bağlı olarak türlü cihazatla donatılan insan, bu arayışını ilk insandan bu tarafa devam ettirmiştir.

TARİHTEN SAYFALAR

Fayton Arabaları 1825’e kadar sadece hükümdarlar tarafından kullanılabileceği belirtilen fayton arabalarını bu tarihten sonra saray ileri gelenlerinin ve devlet erkânının da kullanmasına müsaade edildi. Sultan 2. Mahmud, arabaya binmeyi âdet haline getiren ilk Osmanlı padişahı oldu.

Okullar Açılıyorken…

Çocuklar ebeveynlerin yansı­ma­sıdır derler, gelin buraya geçmişinizin çocuğunuzdan si­ze yansıması olarak bakalım.

Sadece Kur’an Diyorlar

Bazı kimselerin, “sadece Kur’an yeterlidir. Başka şeye gerek yok”, “Kur’an İslam’ı”, “Bize meal yeter”, “Hadislerin doğruluğunu bilemiyoruz” gibi sözlerini işitiyoruz.

Süleyman (a.s), Kur’ân’da bahsi geçen bütün peygamberlerden farklı olduğu gibi, onun kıssaları da diğer peygamber kıssalarından çok farklıdır. Kur’an’daki diğer peygamber kıssalarına baktığımızda, onların kavimleriyle mücadeleleri, musibetlere maruz kalmaları, kavimlerinin helak olmaları gibi durumları görürüz.

Hira’nın Gölgesinde

Sana ne iyilik gelirse Allah’tandır.Sana ne kötülük gelirse kendindendir.(Nisa Suresi, 79) Dünyamız Covid 19 diye nitelendirilen virüsle tanışalı aylar olmasına rağmen, milyonlarca insanı ensesinden yakalamış durumda. Ölenler ise altı yüz bine merdiven dayamak üzere. Bu illetin Çin’in Wuhan şehrinde bir et pazarında satılan yarasadan geçtiği söyleniyor.

Her Köşe taşı Bir “Değer”dir

Köşe taşı köşede yaraşır. (Atasözü) Bazen insan, Bazen eşya, Bazen hadise, Bazen bir eser… Karşımıza köşe taşı olarak çıkabilir. Evet, biliyoruz ki bir binanın yeri doldurulmaz en önemli boşluğu köşe taşına aittir.

İslam’da Kadının Yeri

Günümüzde “kadın” kavramına ideolojik yaklaşımlar altında yorum getirilmeye çalışılsa da aslında beşerî olan bu yaklaşımların ne kadar eksik veya yanlış olduğu göz önündedir. Peki, İslamiyet kadını gerçekten arka plana mı atıyor?

İnsan Musibetlere Karşı Tahammül Edebilir mi?

Cenabı Hak insana her sıkıntıyı göğüsleyecek ve her musibetin üstesinden gelecek tahammül gücünü vermiştir. Her kötülüğe dayanacak sabır kuvvetini ihsan etmiştir.

Irkçılık Virüsü

Efendim, ırkçılık da en az Covid-19 virüsü kadar tehlikeli ve aynı zamanda bulaşıcı özelliği de bulunan tehlikeli bir virüstür… İnsanlık tarihinde tefrika, ayrılık sebepleri arasında en ziyade görülen ırkçılık halen devam etmekte, farklı suretlerde karşımıza çıkmaktadır.                    &nb...[Devamını Oku]

Ayasofya

Ayasofya’yı yirmi yıl önce ilk ziyaret ettiğimde binanın mimari yapısına büyülemiştim adeta. Binanın bazilika tarzında yapılan kubbesi hem teknik hem de estetik açıdan eşine az rastlanır bir özellikte. Kubbelerin en büyüğünün altından baktığınızda, binanın gökle birleştiğini ve bir şemsiye gibi tüm müştemilatını örttüğünü görürsünüz.

RİSALE-İ NURLAR HAKKINDA NE DEDİLER

Risale-i Nur’dan istifade eden yüzlerce alim içerisinden, Bediüzzaman Hazretleri hakkında çokça makale ve yazı kaleme almış Dr. Semir Receb Muhammed*’in Üstadımız ve Risaleler hakkındaki görüşlerini sizlere arz ediyoruz.

Şifrenizi mi unuttunuz?