164. Sayı

İsyanlar Karşısında Said Nursi (ra)

Bediüzzaman Said Nursi’nin (ra) hayatı tetkik edildiğinde, iç isyanlara karşı takındığı tavır, herkese örnek olacak bir ders niteliğindedir. Her daim “Kılıç harice karşı çekilir, dâhilde kullanılmaz” prensibiyle hareket etmiştir.

Biz Namaz Kılarız, Namaz Bizi İnsan Kılar

Kâinatta imandan sonra en büyük hakikat olan namazını kılan bir mümin, kötülüklerden uzak kaldığı gibi, hayırlara açılan kapıyı da aralamış olur. Namaz dinin direğidir, terk eden dinini yıkmış olur.

Edebiyatımızda Peygamber (sav) Sevgisi

Mevlid ?airi Süleyman Çelebi (1351-1422, Bursa)Yaşı atmışa dayanmış Süleyman Çelebi’nin, imamı bulunduğu Bursa Ulu Camiine bir İranlı vaiz gelir. Kürsüye çıkar ve “Peygamberlerden hiç­birinin arasında ayrım yapmayız…” mealinde­ki Bakara suresinin 285. ayetini tefsir etmeye başlar.

Doğru Bilgiye Ulaşmada Aklın Rolü

Doğru yolu bulmada akıl önemlidir; ancak aklın doğru, istikametli ve selim düşünmesinin önünde imtihan gereği bazı engeller bulunmaktadır. İnsan her zaman olumlu ya da olumsuz birçok duygu ile etkileşim içindedir: Öfke, hırs, kıskançlık, düşmanlık, taraftarlık gibi hislerle yoğrulan aklın hataya düşmesi muhtemeldir.

Osmanlıca Öğrenmek Zor mudur?

Gözümüzü dünyaya açtığımızdan beridir hep Latin harfleriyle muhatap olduğumuzdan dolayı, bu harflerin bize kolay gelmesi çok normaldir.            Latin harflerini öğrenmenin ve okumanın kolay olduğu algısı bunca zamandır bize empoze edilse de gerçeğin tam da böyle olmadığını söylemek gerek.

“Değer”ler Derleyecek Gül’lerimiz Var!

Cemalin şulesinden âlemler gülşen olduSünnetinle iktida edenler hep necat bulduKimi Sıddık, kimi Faruk, kimisi Zinnur olduSen ?efie’l-Müznibinsin dahilek ya Resulallah..

Nurdan Maddeler

‘SÜBHÂNALLÂH’ DİYEREK                                    İLÂN EDİLEN 4 HAKİKAT1 1è Cenab-ı Hak bütün noksanlıklardan pak ve beridir. 2è Allahu Teâlâ, sapkın fikirli insanların bütün batıl fikirlerinden münnezzeh ve yücedir. 3...[Devamını Oku]

Dâbbetü’l-Arz

Coronavirüs(Covid 19) müdür? Bu yazımızda dünya gündeminin ilk sırasında yer alan koronavirüs “Covid 19”un kıyamet alametlerinden “dâbbetü’l-arz” ile arasındaki bağlantıya değineceğiz.

Korkutan Mektup

Okulun bahçesinde oturmuş, plastik bardaktan içilen bir çay ne kadar keyif verirse o kadar keyifle serin rüzgârı dinliyor, hemen arkada sallanan ıhlamur dallarını kokluyor ve elimden geldiğince gözlerimi yumarak bir tımarhane koğuşunu andıran bu okul bahçesinde kendimi yalnız hissetmeye çalışıyordum.

Fethin Sembolü Ayasofya Camii

İstanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmed, Ayasofya’ya mihrab, minber ve minare ekleyerek camiye çevirmiş, kuzeyine de medrese inşâ etmiştir. Kılıç hakkı olan camisini vakfiyeyle özel koruma altına alan Fatih, İstanbul’u devletin yeni başkenti olarak ilân etmiştir. İstanbul, aynı zamanda İslâm’ın son başkentidir.

Arpa Ekmeği

Efendimizin (sav) arpa ekmeği yemesinin hikmetini arpayı tanıyarak daha iyi anlayabiliriz. Arpa taneleri, tam buğday ve yulafa göre çok daha besleyici bir içeriğe sahiptir. Diğer rafine edilmemiş tahıl taneleri gibi bolca diyet lifi içerir ama yapısındaki farklı biyoaktif bileşenler sebebi ile -sağlığa faydaları açısından- daha üstündür.

Eğitim ve Öğretime Dair Kur’an-ı Kerim’den 4 Metod

Bir amaca ulaşmak için izlenen ve tutulan yol, yöntem ve tarza usul, metot denir. Eğitimde usul ise; amacı en kısa ve en verimli şekilde gerçekleştirmenin yoludur.

Şifrenizi mi unuttunuz?