162.sayı

Robot Alâmet Göbeklitepe’de

Yeniden Merhaba Meraklı Arkadaşlar!Geçenlerde sizin için araştırma yaparken ülkemizden bir yer gözüme çarptı. Gidip orayı görmek ve size bu şekilde orası hakkında bilgi vermek daha iyi olacaktır diye düşündüm. Bu vesile ile pervanemi açtım ve ?anlıurfa’ya doğru yola çıktım.

Aykız ile Mutsuz Cadı

Bir varmış bir yokmuş. Yıldızlar gökte açar, çiçekler yerde göz kırparmış. Anadolu’da şirin mi şirin bir kasaba, içinde pek iyi insanlar varmış. Develerle cüceler, cadılarla periler bir arada yaşarmış. Masal bu ya herkesin kalbinden iyilik akarmış.

Çocuğun Dili: Oyun

Çocuk denilince akla gelen ilk kavramlardan birisi oyundur. Dünyanın neresine gidersek gidelim, o an içinde bulunulan durum ne olursa olsun çocuk oyun oynar. Doğumla birlikte önce kendi bedenini keşfetmekle başlayan oyun süreci, “ce’ eee” oyunuyla karşılıklı oyuna döner.

Koronavirüs (Covid-19) Hakkında Beslenme Önerileri

Dünya Sağlık Örgütü tarafın­dan pandemi olarak ilan edi­­len koronovirüs hastalığı (Covid-19) ülkemizde de önemli bir halk sağlığı tehdidi oluşturmak­ta­dır.

Onu Arar

İnsanoğlu her daim bir arayış içine girmiştir. Bazen varlığını bazen de var olmak üzerinden var etmenin arkasındaki sırrı sorgulamıştır. Bazıları bu arayışta kaybolmuş, bazıları insan-ı kâmil mertebesine ulaşmıştır. Bu arayış, başka maksat ve vesilelerle günümüzde de devam etmektedir.

Fuat Sezgin’den Alınacak Çok Dersler Var!

Geçen sayımızda Fuat Sezgin Hoca’yı bir nebze tanı(t)maya çalıştık. Bu yazımızda Fuat Hoca’nın hayatından çıkaracağımız dersler üzerinde duracağız.

Nur’dan Maddeler

VESVESENİN 5 HİKMETİ11- Teyakkuza sebeptir.2- Araştırmaya davet eder.3- Ciddiyete vesiledir.4- Lakaytlığı atar.5- Umursamazlığı kovar.

Cevşenü’l-Kebir Duasının Ehemmiyeti ve Bediüzzaman Hazretleri’nin Hayatındaki Yeri

Bin hususi faydası, kuvveti, tesir ve keyfiyeti bulunan Cevşenü’l-Kebir Âl-i Beytin manevi mühim bir mirası ve feyiz kaynağıdır. Bediüzzaman Hazretleri Cevşenü’l-Kebir’i kendine üstad edinmiş ve her gün bir defa bazen iki üç defa tamamını okumuş, talebelerine okumalarını tavsiye etmiştir.

Dön, Kendine Bir Bak

İnsan hem dünya hem de ahiret hayatının huzur ve saadeti için, öncelikle Rabbinin mahiyetine derc ettiği cami’iyetin farkında olmak durumundadır. Daha sonra neden bu mahiyetle yaratıldığını idrak etmesi gerekir.

Bozulmuş Alarm Sistemi: Kaygı

Kaygı, insanın durumlara, yaşanan olaylara beklenenden fazla tepki vermesidir. Önce zihinde başlar. “Kötü şeyler olacak,tehlike var, güvende değilim” gibi düşünceler zihinde dolaşır.

Vesvesenin Ehl-i İmana Musallat Olmasının HikmetiYarattığı her şeyi güzel yapan Rabbimiz, kâinatı hayır, güzellik ve mükemmellik üzere yaratmıştır. Eşyanın vücuda gelmesinde hakiki maksat hüsündür.

Krizi Fırsata Çevirelim

“…Ve madem bu mahiyetteki nev‘-i benî-âdem, mizaç ve hilkat itiba­riyle gayet zayıf ve âciz; ve gayet acz ve fakrıyla beraber hadsiz ihtiyâcâtı ve teellümâtı olduğu halde;

  • 1
  • 2

Şifrenizi mi unuttunuz?