161.sayı

RİSALE-İ NURLAR HAKKINDA NE DEDİLER 8

Bediüzzaman Hazretleri ve Risale-i Nur ile irtibatı kuvvetli olan Irak’lı Dr. Muhsin Abdulhamid1, Bediüzzaman Hazretleri ve Risaleleri hakkında birçok makale yazmıştır. Üstad Hazretleri hakkında yapılan birçok sempozyum ve konferanslara ilmi makaleleri ile katılmıştır.

Ağaçtaki Karpuzlar

Evvel zaman içinde kalbur saman içinde, bir bahçe varmış güzellikler içinde. En lezzetli meyveler burada yetişir, en sağlıklı sebzeler bu bahçeden toplanırmış. Her ayın Cumaları bütün bahçe ahalisi toplanır daha güzel ve sağlıklı olmanın yollarını konuşurlarmış.

Ramazan Öncesi Sağlıklı Sahur ve İftar İçin Hatırlatma

Selamünaleyküm. Ramazan’ı karşılayacağımız Nisan ayında sahur ve iftar için doğru öğünler nasıl olmalıdır, kısaca hatırlayalım istedim. Yazımın sonuna da örnek bir liste ekledim.

İslam Medeniyeti Kandiller

Camii, tekke, türbe gibi mekânların içinin aydınlatılması için kandillerden faydalanılmıştır. İslâm medeniyetinin bir ürünü olan kandiller, aydınlatma aracı olmalarının yanı sıra, estetik ve sanatsal açıdan gösterdikleri bu çeşitlilikle yurt içi ve yurt dışındaki bir çok müzede ve özel koleksiyonlarda sergilenmektedir.

Pîrî Reis’in Dünya Haritası Nasıl Bulundu?

Yavuz Sultan Selim, 1517’de Mısır’ı fethettikten sonra yaklaşık yedi ay Kahire’de kaldı. İşte Piri Reis haritasını bu sırada Kahire’de Yavuz Sultan Selim’e sunmuştur. Harita, parşömen üzerine çizilmişti ve renkliydi. Ancak haritanın tamamı günümüze ulaşamamıştır.

Günümüzde şehitliğin çok geniş anlamda hatta gerçek anlamı dışında bile kullanıldığına şahit oluyoruz. ?ahadet kelimesi şahitlik, şehit ise şahit anlamına gelir. O zaman şahit olunan şey nedir? İnsan neye şahit olur ya da olmalıdır? İnsanın şahit olduğu en büyük gerçek nedir? Gibi pek çok soru akla gelmektedir.

Bilime Adanan Ömür: Fuat Sezgin

Sevgili Peygamberimiz (sav), “Âlimler yeryüzünün kandilleridir…”1 buyurmuş. Âlimi bu kadar güzel tanımlayan başka bir söz biliyor musunuz? Efradını cami, ağyarını mani bir tanımlama. Zira ilimsiz ve âlimsiz bir dünya karanlıktır.

Önden Gönderdiklerimiz ve Eserlerimiz

Cenab-ı Hak, Yasin Suresi 12. ayet-i kerimede mealen şöyle buyurmaktadır: “?üphe yok ki, ölüleri ancak biz diriltiriz! Hem önceden işledikleri (amelleri)ni ve (geride bıraktıkları) eserlerini yazarız. Ve (olmuş, olacak) her şeyi apaçık bir kitapta (levh-i mahfuzda) kaydetmişizdir.”

Suriye’de Ne İşimiz Var

Hakikati aramaktan ziyade; kimilerince itham içeren, kimilerince cevabı bilinen, kimilerince cevabı bilindiği halde bilinmezlikten gelinen, kimilerince de gerçekten cevabı bilinmeyen, kimilerince gerçekten izah arayışına girilen, kimilerince gerçekten izah edilmesi beklenmeyen, ne çok anlama sahip, ne çok cevap içeren, ne çok itham yüklenen bir sual, “Ne İşimiz Var Suriye’de”

En Hayırlı Ümmet

(Ey ashâb-ı Muhammed! Siz,) insanlar(ın iyiliği) için (ortaya) çıkarılmış en hayırlı bir ümmet oldunuz; iyiliği emreder, kötülükten men eder ve Allah’a iman edersiniz!(Âl-i İmran, 110)

Bizi Bizden Daha Çok Düşünen Âlemlere Rahmet Hz. Muhammed(sav)

Cenab-ı Hak Kur’an-ı Kerim’de,“?anım hakkı için izzetime ve celalime yemin ederim;size kendinizden öyle bir peygamber geldi ki,sıkıntıya düşmeniz ona ağır gelir; size düşkündür;müminlere karşı şefkatlidir, merhametlidir.” buyuruyor.

Fıtrî Bir Hayat Tarzı: Tıbb-ı Nebevî

Bugün dünyayı kasıp kavuran COVID-19 virüsü (koronavirüs) ile mücadelede Peygamber Efendimizin (sav) yüzlerce yıl öncesinden işaret ettiği temizliğe, beslenmeye ve karantinaya dikkat etmenin ne kadar ehemmiyetli olduğu bir kez daha anlaşılmıştır.

  • 1
  • 2

Şifrenizi mi unuttunuz?