159. sayı

Balıkçıl Kuşu ve Hızlı Tren

Merhaba Teknolojik Arkadaşlar!Dünyadaki bütün varlıklar kusursuz bir şekilde yaratılmışlardır. Mesela bu varlıklardan bir kısmı olan canlılar; beslenme, barınma ve savunma gibi özelliklerle donatılmışlardır. Bu canlılardan birisi de balıkçıl kuşudur.Balıkçıl kuşu genelde balıklarla beslenir. Balıkları avlamak için hızlı bir şekilde suya dalar ve uzun gagaları ile balıkları avlar.

Haydi Çocuklar Namaza!

Selamünaleyküm Sevgili Çocuklar! Diyanet İşleri Başkanlığının ara tatil için hazırladığı program vardı, bildiğiniz üzere. Neydi? Camiye Koşuyoruz Namazla Buluşuyoruz.Sizlerden giden oldu mu bilemiyorum, fakat bizim caminin maşallahı vardı.

Kaptan ile Bayrak Bekçisi

Evvel zaman içinde kalbur saman içinde, bir kaptan yaşarmış engin denizler içinde. Kocaman bir gemisi varmış. İçine sadece iyi insanları alırmış. Dolaşırmış bütün limanları, severmiş güzel kalpli insanları. Kaptanın güzel mi güzel bir huyu varmış. Ulaştığı her limanda bir iyilik yaparmış. Bütün sahiller, iyiliklerine şahitlik edermiş.

Kışın İçimizi Isıtacak Salep

3.000 yılı aşan bir geçmişe sahip olan orkideler, tarih sayfalarında ilk göründükleri andan itibaren büyüleyici renkleri ve şekilleri ile birçok insanın dikkatini çekmiştir. Salebin, 12. ve 13. yüzyıllarda sıklıkla tüketildiği bilinir ve Osmanlı padişahlarının o dönem kullandıkları reçetelerde de yer alır.

İ SL   A M MEDENİ   Y   E T İ

Orta Asya’nın Anadolu’ya mirâsı Ahşap Camiler Tavanların ve tavanları taşıyacak olan direklerin yapımında kullanılan malzemenin ahşap olduğu camiler “Ahşap Cami” olarak adlandırılmaktadır.

Çocukta Özgüven Eğitimi

Özgüven doğuştan sahip olunan bir duygu değildir. Zamanla ebeveynler tarafından çocuğa öğretilir ve geliştirilir. Özgüven, başarının ve mutlu olmanın anahtarı olduğu gibi; özgüvensiz olmak, mutsuzluğa ve çeşitli problemlere sebep olmaktadır.

Bu Zamanda Takva Esas Olmalıdır

Takva; Allah’ın haram kıldığı şeylerden sakınmak şeklinde ifade edilirken, salih amel ise Cenab-ı Hakk’ın emirleri doğrultusunda hareket ve bunlarla hayrat kazanmak olarak tarif edilebilir.

İnsan Adalete Muhtaçtır

İnsanda bulunan hisler ve duygular insanın terakki etmesi için serbest bırakılmıştır. Ancak insan bazen su-i istimalle iradesini kötüye kullanarak işlerinde zulüm yolunu tercih edebilir. İşte haddi aşan beşeri dize getirmek toplum hayatının düzenini temin etmek için insan adalete muhtaçtır.

Celal ve Cemal Sıfatının Tecellileri

İnsan, Celal-Cemal karşısında havf-reca (korku-ümit) arasında olmalıdır ki, ümit ile doğru yollara gitsin, korku ile eğri yollara gitmesin. Bu muazzam Celal karşısında “Sübhanallah” diyerek tesbih etsin. Bu muhteşem Cemal karşısında da “Elhamdülillah” diyerek hamd etsin.

RİSALE-İ NURLAR HAKKINDA NE DEDİLER? 6

Bediüzzaman Hazretleri ve Risale-i Nur ile irtibatı kuvvetli olan Hindistan’ın önemli âlimlerinden Ebu’l Hasen Ali En-Nedvi’nin1 Üstadımız ve Risaleler hakkındaki görüşlerini sizlere arz ediyoruz.2

Stresin Kaynağı ve Çaresi

İnsanın beden sağlığını tehdit eden birçok hastalık ve onların her birinin muhakkak bir sebebi olduğu gibi, ruh sağlığını tehdit eden bir kısım korkular ve kaygılar, tıkanmışlık ve çözümsüzlük hissi gibi manevi problemler ve onların her birisinin de muhakkak bir sebebi vardır.

Berceste (2)

Tevazu sahibi olmak?air bir tecahül-i arif yapar sez­dirmeden. Bildiği halde bilmez­likten gelir. Cemal-i hüs­nünle mağrur olursun derken aslında “Mağrur olma!” der, bizlere. Yine kemal-i hüsnü­nün noksanı yok mu derken de kemal noksanlığımıza vurgu yapar.

  • 1
  • 2

Şifrenizi mi unuttunuz?