153. sayı

Soğukçeşme Sokağı

Soğukçeşme Sokağı, Ayasofya Camii ile Topkapı Sarayı’nı çevreleyen Sûr-i Sultanî arasında konumlanmıştır. Sokakta surlara yaslanmış 12 ev ile bir Roma sarnıcı bulunmaktadır. Roma sarnıcından başka, biri zemine daha yakın ve diğeri daha aşağı katta iki sarnıç daha vardır.

Bu Dünyadan Bir Mursi Geçti

Bundan tam 7 yıl öncesi, 2012 Mayıs’ında haber sitelerine peş peşe düşmeye başladı cumhurbaşkanı adayı Mursi’nin o gün için muhtelif anlamlar yüklenen, bugün ise yüklenen anlamların içini dolduran yaşanmışlıklar yüklü o sözleri. Henüz cumhurbaşkanlığı seçimlerinin arifesinde, bir ay sonra cumhurbaşkanı olacak ama bir yıl sonra artık cumhurbaşkanı olmayacak birisine, dünyevi bir makamda olmak ve ol...[Devamını Oku]

Cemil Meriç, bir fikir adamı. Zamanını ilme adamış bir mütefekkir. Ömrü araştırmalarla, sentezlerle geçmiş; vardığı sonuçlarla adeta külliyat oluşturmuş bir sosyolog. Bu külliyatın içerisinde öyle bir eser var ki, diğer eserlerin yoğrulmuş hâli: “Bu Ülke…”. “Bu Ülke”yi okumadan Cemil Meriç’i anlamak zor. “Bu Ülke”yi okumadan Meriç’e göre asrı tanımak, izm’leri bilmek, medeniyetin tanımını yapmak, ...[Devamını Oku]

Yeni Dünyada Vatan,Devlet ve Asabiyet

VATANBir kimsenin yerleşip yurt edindiği yere vatan denir. Sığır ve koyun ağılı anlamına da gelmektedir. Çoğulu “evtan”dır. Vatan sözcüğü “vatane” fiilinden bir isim olup, fiil anlamı; yerleşmek, ikamet etmek demektir. Aynı fiilin if’al ve tef’il babı ise; yurt edinmek, kendisini alıştırmak anlamına gelir.

Bizim kültürümüzde yer edinen esaslardan biri olan “Ölürsem şehidim, kalırsam gazi!” anlayışı, büyük bir teslimiyet ve bu mertebenin ne kadar yüce bir makam olduğunun en büyük delillerinden biridir. Hiç şüphesiz ki İslamiyet’le tanışmamızdan sonra hasıl olan cihad anlayışı, bu cümle ile daha da sağlamlaşmıştır.

Sultanahmed Camii, İstanbul’ un belki de en güzel yerinde, fethin sembolü Ayasofya Camii’nin karşısında dört asrı geçkin bir zamandır dimdik ayakta durmaktadır. Sultan 1. Ahmed tarafından 1609-1616 yılları arasında Başmimar Sedefkâr Mehmed Ağa’ya yaptırılmıştır. Cami ile birlikte inşa edilen yapılarla büyük bir külliye haline gelmiştir.

Haramı Nasıl Terk Ederim?

Zaman zaman çeşitli sebeplerden dolayı muhatap olduğumuz kişilerden veya çevremizden duyduğumuz, zaman zaman bizim de kullandığımız bazı sözler var; bir yanlışa, bir hataya, bir günaha kefaret gibi söylenen “BIRAKAMIYORUM, ÇOK DENEDİM OLMADI, ALI?TIK BİR KERE, YILLAR OLDU ARTIK ÇOK ZOR” vs. gibi sözler.

Dost Olmak mı, Dost Bulmak mı?

Durum: Günümüzde herkes sa­mimi dost bulamamaktan şi­kâyet eder.Hakikat: Samimi bir dosta herkes muhtaçtır.Tespit: Samimi bir dosta mil­yar­ları dökecek nice insanlar var.Hüküm: Parayla mevki ile, makamla, rütbeyle her şey satın alınabilir, fakat samimi bir dost ve dostluk asla alınamaz.

Hac Yolunda

Allah’a hamd olsun ki bir zilhicce ayına daha kavuştuk.Yine kimilerimize kutsal beldelere yüce bir niyetle yolculukgöründü, kimilerimiz içinse umutlar başka bir bahara kaldı.Gidemesek de veya gidip de bir daha vasıl olmak arzusu ile yansak da gönlümüz hep şehirlerin anası Mekke-i Müker­reme’de ve medeniyetin membaı Medine-i Münevvere’dedir.

Kainat Kitabının Sakinleri

Seyyid ?erîf el-Cürcânî’nin, “Farklı suretlere girebilen ve duyularla algılanamayan nurani varlıklar” (et-Taʿrîfât) olarak tarif ettiği melekler, insanlardan ve cinlerden farklı olarak nurdan yaratılan mahlûklardır.

Neden Kendimi Yetiştirmeliyim?

“Ey iman edenler, eğer siz Allah’a, Allah’ın dinine yardım ederseniz, O da size yardım eder. Kendinize itimadınızı artırır, ordunuzu güçlendirir, devletinizi ayakta tutar, itibarınızı yüceltir. Sizi kararlı, sabırlı ve azimli hale getirir.” (Muhammed, 7)

RİSALE-İ NURLAR HAKKINDA NE DEDİLER

Risale-i Nur Gayet Derin İmaniBir Füyuzattır Yurtdışından Risale-i Nurları tanıyan ve istifade eden hocalara Bediüzzaman Hazretleri ve Risale-i Nurları sorduk. Farklı zamanlarda bu görüşmeleri sizlere ulaştıracağız. Aldığımız cevapları sizlerle paylaşıyoruz.

Şifrenizi mi unuttunuz?