151.sayı

Bu da mı Bozulmaya Başlamış!

Bir fabrikada büyük makinelerden biri aniden durur ve kaç tamirci gidip gelmişse de makine çalışmaz, çalıştırılamaz. Nihayet yaşıyla mütenasip tecrübeye sahip bir adamcağızı bulurlar. Tecrübe, basiret, bilgelik makinenin etrafında bir iki tur atar ve “Bana bir çekiç verin” der.

Medine Müdâfii Fahreddin Paşa

1868 senesinde Rusçuk’ta dünyaya gelmiştir. Asıl adı Ömer’dir. 93 Harbinden sonra ailesiyle birlikte İstanbul’a gelen Ömer Fahreddin 1888’de Harp Okulu’nu, 1891’de Erkân-ı Harbiyye’yi bitirdi ve kurmay yüzbaşı olarak orduya katıldı.

Aileyi Tehdit Eden Gizil Tehlikeler

Aile, bir toplumun yıkılmasında dainşa ve ihya edilmesinde de çok önemli bir yerde duruyor.Tarih boyunca da bu hep böyle olmuştur. Aile yapısına önem veren, aileyi güçlendiren (cinslerden birini değil, kadını ya da erkeği güçlendirmek doğru bir yöntem değil), bunun için çaba gösteren toplumların hepsi kadim gelenekler oluşturmuş ve mevcudiyetlerini asırlar boyu sürdürmüşlerdir.

Gençlik Nereye Gidiyor?

Tarih 23 Nisan 2019, kutlamalar kapsamındabir TV ekranında yapılan canlı yayında,sunucu günün anlamına ilişkin bir grup öğrenciyikonuk ettiği programında, Darüşşafaka öğrencilerindenbir kız çocuğuna “Akademik olarak hayalin nedir?”

Yaz Çalışmalarında Dikkat Edilecek Hususlar

Sabahın ilk saatleri önemliHem çalışma olacak hem de tatil olacak; ikisini de gözetmek gerekiyor. Bilinçli, doğru bir şekilde yönetilmesi gerekiyor. Eğitim açısından en önemli, en verimli vakit sabahın erken vakitleridir. Günün ilk saatleridir. Verilmesi gereken temel eğitim, günün ilk saatlerinde, kahvaltıdan sonraki saatlerde başlamalıdır.

Bir Müslüman Evrimci Olabilir mi?

Son zamanlarda evrimin hakikat olduğunu ve bunun İslamiyet’le çatışmadığını, evrimi kabul etmenin dini yönden hiçbir sakıncası olmadığını dillendirenler çıkmıştır. Bunlar evrim düşüncesini asıl yaparak, Kur’an’ın açık hükümlerini evrime göre tevil ederek küfürle iman arasında bir yol oluşturmaya çalışmaktadırlar.

Bu da Geçer Ya Hû!

“Bu da geçer ya Hû” ibaresi tekkelerin girişinde, evlerin başköşesinde, dükkânlarda kendine yer bulmuştur. Derde düşmüş biçarelere “Bu sıkıntılar da geçecek, hiçbir şey daimi devam etmez” diye teselli verirken, “Ya Hû” ile Cenab-ı Hakkı anarak onun izni ve iradesiyle her şeyin olduğunu hatırlatmışlardır. Öyle ki İstanbul işgal edildiğinde bütün mekânlar bu söz ile donanır. Vapurlarda, kıraathanele...[Devamını Oku]

Memleketimin Çiğdemleri

Yarıyıl tatilinde sıla-yı rahim için memleketime gittiğimde kır­­lar­da açan çiğdemleri gör­düm. Kış sonu kar yığınları ya­­nında açan çiğdemleri top­la­dı­­­ğı­­mız çocukluk günlerimi ha­tır­­­la­dım. Baba ocağının hemen ya­­nındaki okul bahçesindeki çiğ­dem­leri toplamaya koyuldum.

Kur’an-ı Kerim’in Tarihçesi

610 yılı, Kâinat Efendisi (sav) 40 yaşında…Her sene, Ramazan ayını Hira Dağı’ndaki mağarada geçirirdi. Ramazanın 17’si, bir Pazartesi gecesiydi. Nur Dağı, derin ve manalı sessizliğinde bekliyordu; konuşulacak olanı, konuşana ve dinleyene hürmetle… Cibril iniyordu göklerden, peygamberler peygamberine muhatap olmaya.

Uygulamalı Risale-i Nur Mütalâa Teknikleri

Sekizinci Söz (3) İşte bir bahçeye rast geldi. İçinde hem güzel çiçek ve meyveler var. Hem bakılmadığı için murdar şeyler de bulunuyor. Kardeşi dahi böyle birisine girmişti. Fakat murdar şeylere dikkat edip meşgul olmuş, midesini bulandırmış, hiç istirahat etmeden çıkıp gitmişti. Bu zat ise, “Her şeyin iyisine bak!” kaidesiyle amel edip murdar şeylere hiç bakmadı. İyi şeylerden iyi istifade etti. ...[Devamını Oku]

Bu Zamanda Hizmet Eden Kazanacak

Ahir zamanda dine hizmet etmek büyük bir şereftir. Hele hele imana hizmet etmek, iman kurtarmak çok büyük bir ihsan-ı ilahi ve kutsi bir vazifedir. Bu vazifeyi hakkıyla yerine getirmenin fazileti çok yüksek olduğu gibi insana yüklediği sorumluluk da bir o kadar ağırdır. Büyüklerin dediği gibi “Nimet, külfet nispetindedir.”

Hayatım Sünnet

Sünnet sözlükte yol demektir. Istılah olarak sünnet; söz, fiil ve takrirleri ile Peygamber Efendimizin (sav) İslam’ı yaşayarak yorumlaması demektir. Sünnet, Kur’an’ın açıklayıcısı olduğu için, Kur’an-ı Kerimden hemen sonraki ikinci kaynaktır.

Şifrenizi mi unuttunuz?