136. Sayı

Çocuklarda Yutulan Yabancı Cisimler

UZM. DR. SERDAR ÖZDEMİR Küçük çocuklar etraflarındaki cisimleri ağızlarına götürme eğilimindedirler. Gerek ağız ve boğaz reflekslerinin yeterince gelişmemiş olmasından gerekse ağzında cisim varken konuşma, gülümseme çabalarından dolayı bu cisimler beslenme veya solunum yoluna kaçabilmektedir.

BESLENME VE DİYET UZMANI: DYT. EDİBE BEKİN Hayatından şekeri çıkartıyor olman tatsız ve lezzetsiz bir hayat süreceğin anlamına gelmiyor. Tatlı ihtiyacını ve zevkini karşılamak için şekere mahkûm değilsin. Çünkü şekere alternatif pek çok besin var! Bu besinler neler mi?

İffeti ve Namusu Muhafaza Eden Uygulama: Haremlik-Selamlık

DR. MİRZA İNAK Haremlik selamlık; birbirlerine nikâh düşen yani evlenebilen (namahrem olan kadın ve erkeklerin) ayrı yerlerde, karışık olmadan oturmaları, durmalarını ifade eden dini uygulamanın adıdır.

Türk Hat Sanatı: Ta’lik Yazı

MUSTAFA YILMAZ Aklâm-ı sitte’den sonra en çok meşhur olan ve kullanılan yazı çeşididir. Ta’lik kelime anlamı itibarıyle “asma, asılma” anlamlarına gelmektedir. Harekesi olmayan bu yazının kalın ağızlı kalemle yazılanına, Celî Ta’lik adı verilmiştir.

Nurdan Ölçüler

ZAFER ZENGİN Risale-i Nurlar Kur’an’ın Tefsiri Olduğu İçin Mü’minlere Maddi/Manevi ?ifadır Önceki yazılarımızda Risale-i Nurların Kur’an harfleriyle yazılmasının dünyevi/uhrevi, maddi/manevi neticelerinden, faziletlerinden bahsetmiştik. Bu yazımızda ise hurufat-ı Kur’aniyenin maddi/manevi ilaç gibi şifa verici özelliklerini açıklamaya çalışacağız.

Bu Yazıyı Kâbe’den Yazıyorum

O?UZ DÜZGÜN Kâbe-i muazzama… Beytullah… Orada duruyor işte. Ölenler, değişenler, ayrılanlar, dönüşenler bir halden bir hale geçip gidiyor ama Kâbe hâlâ orada…

Erteleyerek Neyi Kaybettiğimizin Farkında Mıyız?

DR. AYHAN İNAK Ertelemecilik, “yapılması gereken bir işi zamanında yapmayıp, sonra ileride yaparım!” diyerek yapmama davranışıdır. Aslında erteleme tembelliğin, ataletin farklı bir adıdır. İnsan yapması gerektiği halde yapmayıp neyi ertelerse hep zarar eder. Bu konuda Peygamber Efendimizin “Erteleyenler helak oldu” hadisi çok anlamlıdır. Dünyaya bir kere gelen, bir defadan başka da imtihan hakkı o...[Devamını Oku]

Mimar Sinan (1489-1588)

ARİF EMRE GÜNDÜZ Mimar Koca Sinan, 50 senelik Sermimârân-ı Hassa vazifesinde, Osmanlı coğrafyasına yayılmış durumda bulunan 400’e yakın eserin inşâsına ya bilfiil, ya da projesini çizip yardımcısı veya talebesi olan mimarları inşaat için göndermek sûretiyle muvaffak olmuştur. Yaklaşık 84 câmi, 52 mescid, 57 medrese, 22 türbe, 7 dârülkurra, 17 imaret, 3 darüşşifa, 7 su kemeri, 8 köprü, 35 saray, 20...[Devamını Oku]

“Sen, Hatırlat/Öğüt Ver Çünkü Öğüt ve Nasihat Müminlere Fayda Verir”

MESUT ÜNAL Çocukken annelerimizden en çok duyduğumuz cümlelerden biridir. “Oğlum/kızım bir şeyi de ben söylemeden yap!” Gerçekten yapmamız gereken şeyleri bilmemize rağmen birilerinin bize söylemesi/hatırlatması yapma ihtimalimizi artırıyor. Bununla ilgili çok atasözümüzde var, “Bir kişiye kırk kere deli dersen deli olur”, “Bir hastaya iyiyisin iyisin desen iyileşir” vs.

Korkma! Allah Bizimle

TARIK ÇELİK “Korkma” hitabıyla başlayan ve bir çınar gibi 97 yıldır millete heyecan aşılayan İstiklâl Marşı, sinesinde çok derin hatıralar, manalar ve mesajlar taşımaktadır.

“İstikamet Kızılelma’ya”

YRD. DOÇ. DR. AHMET HÜSREV ÇELİK (Tankın üstünde bir asker) İstikamet nereye: “Kızılelma’ya” Ailene mesaj gönder: “Beklemesinler, başka bir şey yok!” …

Kâsiyâtun Âriyat

İDRİS TÜZÜN Günümüzde tesettür denildiğinde akla en çok gelen şey başı örtmektir. Doğru, başı örtmek tesettürün en önemli unsurudur. Fakat yalnızca başı örtmekle tamamen tesettüre girdik denilemez. Maalesef günümüzde başını örten, fakat dar pantolon giyen pek çok hanım kardeşimiz var. Başın örtülmesi güzel bir şey iken, dar pantolon giymek tesettüre aykırı bir durumdur.

Şifrenizi mi unuttunuz?