124. Sayı

İstikbal Yalnız ve Yalnız İslâm’ın Olacak

MUSTAFA TOPÖZ Bediüzzaman Hazretleri 1911 senesinde, ?am’da, içinde yüz ehl-i ilmin de olduğu on bin kişilik bir cemaate muazzam bir hutbe irat eder. Hutbede, sesini tüm dünyaya işittirmek istercesine şöyle demekteydi: “İstikbal yalnız ve yalnız İslâmiyet’in olacak. Ve hâkim, hakaik-i Kur’aniye ve imaniye olacak!”

İttihad-ı İslam’ın Önemi

DOÇ. DR. MUHAMMED MUSTAFA SALİH Sudan Hartum Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İslami İlimler Bölümü Öğretim Görevlisi ve Risale-i Nur Araştırmaları İlmi Dergisi Yayın Kurulu Üyesi

AİLE VE E?İTİM UZMANI: SELAHADDİN YAYLAMAZ “Allı turnam bizim ele varırsan, ?eker söyle, kaymak söyle, bal söyle. Eğer bizi sual eden olursa, ?eker söyle, kaymak söyle, bal söyle.”

Proteinler

BESLENME VE DİYET UZMANI: DYT. EDİBE BEKİN Selamünaleyküm… Bu ay proteinlerle ilgili bilgiler paylaşacağım. Protein deyince aklınıza ne geliyor? Süt? Et? Protein bir besin öğesidir. Besin öğesi, besinlerin vücudun kullanabileceği kadar küçük ayrılabilen parçalarıdır. Bunlar karbonhidrat, yağ, protein, su, vitamin ve minerallerdir.

40 Hadis Yazımını Başlatan Muhaddis: Abdullah Bin Mübarek (ra)

ATİF EMRE GÜNDÜZ “Her kim din işlerine (sünnetime) aid kırk Hadis hıfzedip ve yazıp ümmetime tebliğ ederse, Allah Teâlâ Hazretleri onu fakihler ve âlimler zümresinde haşr eder.” Hadis-i ?erif

Fitnelerden Kurtulmanın Çaresi

ALİ SEMERCİ Resul-i Ekrem Efendimiz (sav), “Ümmetim mübarek bir ümmettir, evveli mi yoksa sonu mu daha iyidir bilinmez.” buyurmaktadır. Bu hadis-i şerifi yorumlayanlar, ümmetin başlangıcı ve sonu arasında bir benzerliğin olduğuna vurgu yapmışlardır. Ümmetin evvelinin yani Sahabe ve Tabiin Efendilerimizin iyiliği hakkında kanaatimiz tamdır.

Risale-i Nur Hak Söylüyor Ateistten Al Haberi

MUHAMMED SAİD ÇAVU? Tıp Fakültesi yıllarım. Sene 1995. Henüz ikinci sınıf öğrencisiyim. Ehl-i iman ve sosyal açıdan aktif bir kısım öğrenciler tarafından bir dergi çıkarılmıştı fakültemizde. Bu dergi genellikle mizahi, magazin, sosyokültürel içerikte bir dergiydi. İçerisinde de “Allah” ism-i şerifi birkaç yerde cümle arasında geçmiş. Maşallah, inşallah tarzında.

İngiliz Çocukların İslamiyete İlgisi

HAMZA BERAT – İNGİLTERE Hayrat Vakfı İngiltere temsilciliği olarak geçtiğimiz hafta bir İngiliz okulunda tebliğ seminerleri verdik. Londra, Brighton, Southampton, Eastleigh, York, Basingstoke, Oxford ve Cambridge gibi pek çok şehirde, Kur’ân-ı Kerim Dersleri, Osmanlıca Kursları, Risale-i Nur İlim Meclisleri, Gençlik Seminerleri, çocuklar için hafta sonu okulları ile beraber gayrimüslimler iç...[Devamını Oku]

Osmanlı Minyatür Sanatı

MUSTAFA YILMAZ Minyatür, çok ince işlenmiş küçük boyutlu resimler ile bu tür resim sanatına verilen isimdir. Minyatür, doğu ve batı dünyasında çok eskiden beri bilinen bir resim tarzıdır. Ama minyatürün bir doğu sanatı olduğunu, batıya doğudan geldiğini ileri sürenler vardır.

Münazarât Ekseninde Siyasal ve Sosyal Tahliller

MUSTAFA TOPÖZ İttihad-ı İslâm’ın Tarifi İttihad, cehaletle olmaz. İttihad, imtizac-ı efkârdır. Yani fikirlerin ve düşüncelerin birbiriyle kaynaşması ve uyuşmasıdır. Aynı fikirler, düşünceler ve duygular etrafında İslâm milletlerinin ortak bir duruş göstermesi ve birbirleriyle fikren uyuşarak ittifak halinde hareket etmeleri demektir. Bu da ancak bilgi ve marifetin nuruyla mümkündür.

Risale-i Nur’un Risalelerini Tanıyoruz 15

MUHAMMED AYDIN 10. Söz Haşir Risalesi Özeti Risalenin ismi/isimleri: 10. Söz, Haşir Risalesi Telif Tarihi ve Yeri…:  1928- Barla Dili……………………:  Türkçe Konusu………………:   Yüce Allah’ın varlığını ispat etmek

Sosyal Medya ve Teknolojinin Etkileri

MUHAMMED İSMAİL HİÇYILMAZ Sinyal yok Yine bir gün ders sonrası fakülteden çıkmış, eve gitmek üzere metro istasyonuna doğru yürüyordum. Sabah gelirken yolda okumuş olduğum kitabıma devam etme niyetim vardı, merdivenlerden hızlı hızlı inip en azından bir koltuk boş bulurum diye acele etmiştim.

Şifrenizi mi unuttunuz?