123. Sayı

Tatil Demek

PEDAGOJİ DERNE?İ Dinlenmek Demektir Çocuklar için tatil demek, öncelikle dinlenmek demektir. Maalesef günümüzde eğitim saatleri artmış, okullar tam gün eğitim vermeye başlamıştır. Okullardaki başarı ve rekabetin artması nedeni ile çocuklar okullara, okul sonrasında ise etüt merkezi ve takviye kurslara gider hale gelmiştir. Yoğun sınav stresi, ödevler, testler, anne-babanın beklentileri derken çocu...[Devamını Oku]

Soru – Cevap

Kadınlarda Cesaret ve Sehavet Bediüzzaman Hazretleri Lem’alar Mecmuasında, “Hatta erkeklerde iki güzel haslet olan cesaret ve sehavet kadınlarda bulunsa, bu emniyete ve sadakate zarar olduğu için, ahlâk-ı seyyiedendir, kötü haslet sayılırlar” diyor. Kadınlar cesaretli ve cömert olmasın mı demek istiyor yoksa başka bir şey mi var?

Ailede ve Hayatta Fedakârlık Yasaklanmalı

AİLE VE E?İTİM UZMANI: SELAHATTİN YAYLAMAZ İrfan Mektebi Dergimizin değerli okurları, okurlarımız, çocuk eğitimi ve aile içi iletişimde hatta sosyal hayatta bir fedakârlıktır almış başını gidiyor. Bu yazımızda fedakârlık kavramını tartışacağız. Nedir, nasıl bir şeydir, doğrusu nedir, onun üzerinde duracağız.

Ayak Bileği Burkulmaları

UZM. DR. SERDAR ÖZDEMİR Ayak bileği burkulmaları özellikle egzersiz,  spor sırasında veya hızlı merdiven inerken görülen yaralanmalardır. Günlük hayatta burkulmalar ağrıya, şişliğe neden olduğu gibi zaman zaman iş gücü kaybına da sebep olabilmektedir. Bu yaralanmalar hafif istirahatle gerileyen burkulmalar olabileceği gibi, cerrahi tedavi gerektiren bağ yırtılmalarını da içerebilir.

Elma Sindirim ve Emilimle Nasıl “İnna Lillahi ve İnna İleyhi Raciun” Diyor?

BESLENME VE DİYET UZMANI: DYT. EDİBE BEKİN Selamünaleyküm… Yazı dizimize kaldığımız yerden devam edelim. Bu ay besin maddelerinin sindirim ve emilimi konusunu ele almaya çalışacağım.

Vusulsüzlüğümüz Usulsüzlüğümüzdendir

MUSTAFA TOPÖZ İnsanın gönül verdiği, uğruna çalıştığı davasının hak ve meşru oluşu ne kadar önemli ise kullandığı vesîlelerin, yolların, usullerin de o kadar hak ve meşru olması gerekmektedir.

Zindandan Mektup

FERİT KAYA Nefesler tutuldu… Bakışlar bir yere toplandı. Hiç kimse olduğu yerden hareket etmiyor, kimse ses çıkarmıyordu. Ancak herkesin merak ettiği bir konu vardı: Bu sefer sıra kimdeydi?

Tarihten Sayfalar

AHMED SAİD GÜNDÜZ Bedîüzzaman Hazretleri Kastamonu’da Üstad Hazretlerinin dilinden Kastamonu hayatı: “Bir zaman ihtiyarlık vaktinde, Eskişehir hapsinden bir sene cezayı çekip çıktım. Beni Kastamonu’ya nefyettiler. Orada polis karakolunda iki-üç ay misafir ettiler. Benim gibi sadık dostlarıyla dahî görüşmekten sıkılan bir münzevî ve kıyafetinin tebdîline tahammül etmeyen bir adam, böyle yerlerde ne...[Devamını Oku]

Tezhip (Hüsn-i Hat’tın Süsü veya Elbisesi)

MUSTAFA YILMAZ Tezhib kelimesi, Arapça “zehebe” kökünden türemiş olup, “Altınlamak” anlamına gelmektedir.

Kıssadan Hisse

Birbirinize Sabrederseniz, Sağlam Kalabilirsiniz Feridüddin Attar HazretleriVaktiyle, bir dergâhta hizmet eden talebelerden biri, bir gün hocasına dedi ki:

Münazarât Ekseninde Siyasal ve Sosyal Tahliller 10

MUSTAFA TOPÖZ İslâm’a Uygun Cumhurî Yönetimler İslâmî Uyanışa Sebeptir İslâm hukukuna uygun cumhurî yönetimler (parlementer sistemler), kopmayan sağlam ip hükmünde olan İslâmiyet’i ve İslâmî milliyet fikrini harekete geçirir ve uyandırır. Bu uyanışla, her bir Müslüman başıboş olmadığını anlar. Bütün dünya Müslümanlarının ortak menfaatlerle ve hakiki kardeşlik duygularıyla birbirlerine bağlı oldukl...[Devamını Oku]

Nefis Terbiyesini Bilmek Ayrı Nefsi Terbiye Etmek Ayrıdır

İDRİS TÜZÜN “İnsanlara iyiliği emrederde kendi nefsinizi unutur musunuz? Hâlbuki siz kitabı da okuyorsunuz. Hâlâ akıllanmayacak mısınız?”[1]

Şifrenizi mi unuttunuz?