118. Sayı

Yeşil Çay ve Obeziteye Etkisi

BESLENME VE DİYET UZMANI: DYT. EDİBE BEKİN Selamünaleyküm, kıymetli İrfan Mektebi okurları! Bu ayki yazımda yeşil çay ve obeziteye olan etkisinden bahsetmek istiyorum.

Nurdan Ölçüler 9

ZAFER ZENGİN Keyfiyet-Kemmiyet Geçen sayıda Hz. Üstad’ın hayatı boyunca keyfiyetli talebe yetiştirme gayretine dikkat çekmiştik. Bu yazımızda, bu düsturun önümüze koyduğu hizmet ölçülerini arz etmeye çalışacağız. Üstadın, “Elli tane talebem olsa, Akdamar Adasına gitsem on yıl onları yetiştirsem dünyayı fethederdim” sözünün günümüze hangi mesajı verdiğini irdeleyeceğiz.

Kurban ve Çocuk

PEDAGOJİ DERNE?İ Çoğumuzun, çocuklukla ilgili önemli hatıralarında bayramlar büyük yer tutar. Bayram kimi zaman hediye, kimi zaman harçlık bazen de kavuşmaktır. Ama illa, heyecandır bayram. Heyecandır bir gece öncesinden uykumuzu kaçıracak kadar.

Küçük Çocuk

AİLE VE E?İTİM UZMANI: SELAHATTİN YAYLAMAZ Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde okula giden bir küçük çocuk vardı. O küçücüktü ve okul da koskocamandı. Ve küçük çocuk, avluya açılan bir kapıdan geçip, sınıfına hemencecik girebileceğini öğ­renince mutlu oldu. Ve gözünde okul ona artık koskocaman gözükmedi.

15 Temmuz: Müslümanlar Kardeştir!

METİN UÇAR İslam Dünyası Türkiye’nin Yanında! 15 Temmuz gecesi Hükümetimizin ve Sayın Cumhurbaşkanımızın nezdinde Türk Milleti menfur bir darbe girişimi ile karşı karşıya bırakılmıştır. İslam Dünyası STK’ları Birliği (İDSB) yurt içi ve yurtdışı üyelerinin katıldığı, milletimizin hür iradeleriyle seçtikleri hükümetimize ve Cumhurbaşkanımıza desteklerini ifade etmek ve bu hain kalkışmayı lanetlemek ...[Devamını Oku]

Ömer Halisdemir’e Mektup!

ENES KARA Ankara Kızılay’da nöbet için beklerken Metro Camiinde yatsı namazı kılarken birden kalbime geldin; namazda bir türlü aklımdan çıkmadın, içimden şu satırları yazmak geldi sana Ömer!

Sadakat ve İhanet

ARİF EMRE GÜNDÜZ Sadâkat, lügatte kendisine iyilik edene, lütufta bulunup koruyana minnet ve şükran duyguları ile bağlanma, bu bağlılığa yakışır şekilde davranma, hainlik ve döneklik etmeme, vefakârlık gösterme olarak ifade edilmektedir. Lügatte bu şekilde ifade edilen sadâkatin tarihte en güzel örneği, herhâlde Hz. Ebu Bekir’in (ra) Peygamber Efendimize (asm) gösterdiği teslimiyet ve dostluktur. ...[Devamını Oku]

Kurban Allah’a Yaklaşmak, Kardeşlerimizle Birlikte Bereketi Hissetmektir

Kardeşliğin ve bereketin vesilesi olan Kurban bayramına yaklaşıyoruz. Kurbanların samimiyeti Allah’a ulaşırken, bereketini kardeşlerimizle birlikte yaşamak için sizleri bu iyilik kervanına davet ediyoruz. Kurban Bayramının yardıma muhtaç bütün kardeşlerimize bereket getirmesi için çalışmalarımıza hız verdik.

Risale-i Nur’u Anlamada Manevî Cihet

İDRİS TÜZÜN “Bir sene bu risaleleri ve bu dersleri anlayarak ve kabul ederek okuyan; bu zamanın mühim, hakikatli bir âlimi olabilir.” Bediüzzaman Said NURSİ (ra)

Besmelenin Sırrı 9

MUAMMER YANIK Birinci Söz (9) İslamiyet’in ve sünnet-i seniyenin en deruni ve gizli manası bizi böylelikle ta Esma-i İlahiye ile sıfatlanmak ve boyanmak manasına kadar götürür. Yaratılış gayemiz de buna itaat ve teslim olmakla ayinedarlık etmektir. Cenab-ı Hakk’ın kullarına muhabbeti ise bu ayinedarlığı nispetindedir.

Editörden

METİN UÇAR Lâ Gâlibe İllallah Allah’ım! Biliyoruz ki dünya imtihan meydanıdır. Biliyor ve inanıyoruz ki Sen kullarına kaldıramayacakları yükler yüklemezsin.

Millet Kazandı: Yeni Bir Çağ Başlıyor

TRD. DOÇ. DR. AHMET HÜSREV ÇELİK Kaderi Birbirine Bağlı Coğrafyalar Hz. Âdem ile Hz. Havva’nın kavuştuğu, insanlık tarihinin başladığı, semavi dinin yeryüzüyle buluştuğu, ilk peygamberden son peygambere pek çok peygamberin yaşadığı, İslamiyet, Hristiyanlık ve Musevilik dinlerine ait başta mekânlar olmak üzere çok sayıda kutsalların bulunduğu, üzerinde binlerce yıllık birikimle oluşan kültür ve med...[Devamını Oku]

Şifrenizi mi unuttunuz?