109. Sayı

İman Derslerinin Önemi

MUSTAFA TOPÖZ İnsanın bütün fiilleri, hareketleri ve davranışları iradesinin neticesinde ortaya çıkar. İradesi de hissiyâtının etkisi altında tercihini yapar. Hissiyâtı ise inanç ve fikirlerine göre şekillenir.

Üstadın Hüznü

AY?E TİLBEÇ Hüzün sanki çok garip bir şey gibi hayatınızın orta yerine düştüğünde deyin ki kendinize; “Kim söyledi sana, yaşamanın kolay bir şey olduğunu?” Bakara Suresi 155. ayet-i kerimede Rabbimiz buyuruyor; “Sizi mutlaka biraz korku ve açlık, biraz da mallardan, canlardan ve mahsullerden bir noksanlık ile imtihan edeceğiz. (Ey Resulüm!) O hâlde sabredenleri (Cennetle) müjdele!”

Tabiatta Cari Kanun / Kuva Meselesi: Güncel Arka Plan

PROF. DR. İBRAHİM PİRAHMEDO?LU Nokta Risalesinde geçen Kanun/Kuva/Namus meseleleri hakkında derin anlamayı hedefleyen ehemmiyetli bulduğum bir sualin cevabını okuyacaksınız. Fakat bu sualin hakkını vermek esasında beni aşmaktadır; ancak fizik ilmi açısından mevzuun vuzuha kavuşmasına vesile olacak bir arka plan sunmaya çalışacağım.

Toplumsal Birlik ve Beraberlik Açısından Milliyetçilik, Irkçılık, Kavmiyetçilik

MUHLİS KÖRPE “Yüce Allah’ın insanları farklı milletler olarak yaratması toplumsal birlik için bir tehdit midir?” “Değişik dilleri konuşmak,aynı ten ve rengi taşımamak toplumsal ayrışmanın bir nedeni midir?” “Farklılıklar ayrışmanın bir sebebi olabilir mi?”“Bu farklılıklar bir ceza mıdır, yoksa ilahi bir lütuf mudur?” gibi birçok soru düşünceleri meşgul etmektedir.

Feyz Kaynağı Bir Değer: “Vefa” Güneşi

İBRAHİM SARITA? Arz-ı mihr eylemeğe başladı amma devran Varak-ı mihr ü vefayı kim okur kim dinler. “Bu zamanın insanları, şefkat ve muhabbetlerini anlatmaya saymaya başladılar. Fakat muhabbet ve vefa sayfasını ne okuyan var ne dinleyen var.”

Karşılama Usulü ve Ziyaretin Önemi

ARİF EMRE GÜNDÜZ Ebû Zer’den (ra) rivayetle Peygamber Efendimiz (sav) şöyle buyurdular: “Din kardeşini güler yüzle karşılamaktan ibaret bile olsa, hiçbir iyiliği küçümseme.” (Müslim, Birr 144; Tirmizî, Et’ime 30, Birr 45) Abdullah bin Kays (ra) anlatıyor: “Rasûlullah (sav), Ensâr’a sık sık şahsî veya genel ziyaretlerde bulunurdu. ?ahsî ziyaretlerinde birinin evine gider, genel ziyaretlerinde ise o...[Devamını Oku]

İngiltere’de İslam 3

HAMZA BERAT Cahiliye Dönemi Arap Yarımadası ile Günümüz İngiltere Adasının Mukayesesi “İşte, bak: ?u cezire-i vâsiada vahşî ve âdetlerine mutaassıp ve inatçı muhtelif akvâmı, ne çabuk âdât ve ahlâk-ı seyyie-i vahşiyânelerini def’aten kal’ ve ref’ ederek, bütün ahlâk-ı hasene ile teçhiz edip bütün âleme muallim ve medenî ümeme üstad eyledi. Bak, değil zahirî bir tasallut, belki akılları, ruhları, k...[Devamını Oku]

Çocuk Olmak

HASAN ÖZKARDA? Çocukluk… İnsanoğlunun hayatını şekillendiren bir evredir aslında. En meraklı olunan, her şeyi öğrenmek isteyen, biran önce büyüyüp adam olayım dediğimiz, hayatımızın güzel ve önemli bir dönemidir. Öyle bir şeydir ki çocuk olmak; amaçlara ulaşabilmek için elden geleni ardına koymamaktır.

Hayat Bir Çeşit Tecellî-i Vahdettir

MUHLİS KÖRPE Hayat, bir nur-u vahdettir; şu kesrette eder tevhid tecellî. Evet, bir cilve-i vahdet eder kesretleri tevhid ve yektâ. Hayat bir şeyi her şeye eder mâlik. Hayatsız şey, ona nisbet ademdir cümle eşya. Hayat, pek çok sıfattan yapılmış bir hakikattir. Bundan dolayı Yüce Allah’ın bir ve tek olduğunu gösteren bir nurdur. Varlıklar, hayat vasıtasıyla Yüce Allah’ın tevhidini göstermektedir. ...[Devamını Oku]

Yumurta, Et Yerine Geçer mi?

BESLENME VE DİYET UZMANI: DYT. EDİBE BEKİN Bu ayki yazımda yumurtanın bilinen ve bilinmeyen yönlerinden bahsedeceğim… Yumurta hakkında yanlış bilgilere sahipseniz bunları değiştirmeye ne dersiniz?

Tarihten Sayfalar

AHMED SAİD GÜNDÜZ Balıkesir Zağnos Paşa Camii Zağnos Paşa Camii, 1461 senesinde Fatih Sultan Mehmed’in vezirlerinden ve aynı zamanda kayınpederi olan Zağnos Paşa tarafından Balıkesir’de bir külliye olarak yaptırılmıştır. Günümüzde hamamı ve camisi ayaktadır. Cami, Fatih’in 48 adamının görevlendirilmesiyle 6 haftada yaptırılmış ve 3 Mart 1461 günü büyük bir törenle ibadete açılmıştır. Cami 1897 dep...[Devamını Oku]

Ya Uhuvvet – Ya Zillet

YRD. DOÇ. DR. AHMET HÜSREV ÇELİK Ey ehl-i iman! Zillet içinde esaret altına girmemek isterseniz, aklınızı başınıza alınız. İhtilâfınızdan istifade eden zalimlere karşı اِنّ?م?ا الْمُؤْمِنُون? اِخْو?ةٌ kal’a-i kudsiyesi içine giriniz, tahassun ediniz. Yoksa ne hayatınızı muhafaza ve ne de hukukunuzu müdafaa edebilirsiniz.

Şifrenizi mi unuttunuz?