104. Sayı

Gıybet Etme! Gıyabında Dua Et!

M. SAİD ARPACI Bediüzzaman Hazretleri, “Ahir zamanda bir şahsın hataları ve günahlarının gayet dehşetli bir yekûn teşkil ettiğine dair rivayetler vardır”[1] diyerek tehlikeli bir hususa dikkatimizi çekiyor. Günümüzde özellikle iletişim araçlarının artması, dini ve ahlaki hassasiyetin azalması, birçok günahın gaflet ve ülfet belası ile sıradanlaşması, bu dehşetli neticeyi vermektedir.

MÜCTEBA YILDIZ “Bu bir hayvan katliamıdır!”, “Hayvanseverler ayaklanmalı!” sözleri havalarda uçuşuyordu. Yine bir Kurban Bayramı arifesiydi. 2000’li yılların başıydı zannediyorum. Aslında alışık olduğumuz, her sene oynanan tiyatronun sadece o seneki perdesiydi bu! Aman Yarabbi insanı duygulandıran, gözleri yaşartan ne muazzam bir şefkat, ne muhteşem bir merhametti bu!

Aile Okulu

SELAHATTİN YAYLAMAZ Bunca yıldır karşılaştığım “öğrenci sorunlarının” en temelinde yatan gerçeğin, aile kalitesi ya da kalitesizliği olduğunu fark ettim. Hatta ileri yaşlardaki birçok psikosomatik rahatsızlıklarımızın ta altında yatan gerçeğin de yine çocukluk yıllarındaki yaşantıya dayandığını gördüm.

Bayramda Keyfimiz Kaçmasın!

BESLENME VE DİYET UZMANI: DYT. EDİBE BEKİN Çocukluğumda bayram sabahları erkenden kalkar, bayramlıklarımızı giyer ve babamın bayram namazından gelmesini beklerdik. Eller öpülür bayram harçlıkları alınır ve mükellef bir kahvaltı sofrasına oturulurdu. Tabiri caiz ise padişah sofrası gibi olan bu sofradan tıka basa kalkardık. Ardından gezmeler, misafirlikler başlardı.

Sosyal Medyada Çocuk Fotoğrafları

PEDAGOJİ DERNE?İ İnsan olarak birçok psikolojik ihtiyacımız var. Bunlardan biri görülmek, fark edilmek. Biz görünmeyi, görünür olmayı seviyoruz. Hiç kimsenin bizi fark etmediği bir ortamda huzursuz oluyoruz. Çünkü görülmek, varlığımızın fark edilmesi anlamına geliyor. Görünmediğimizde sanki yok oluyoruz ve yokluk bize acı veriyor.

Ferâset, Liyâkat, Adâlet ya da İşi Ehline Vermek

ARİF EMRE GÜNDÜZ Rivayet odur ki; Sultan 1. Mahmûd döneminde Server Efendi isminde bir Defter Emini varmış. Server Efendi, tapu kayıtlarının muhafazasına önem verir ve herhangi bir suiistimale meydan vermemek için, defterlerin dışarı çıkarılmasına izin vermezmiş. Meydana gelen bir ihtilâf üzerine Sultan 1. Mahmûd (1730-1754), arazilerle ilgili defterleri istemiş.

ADL İsminden Yansıyanlar 1

İDRİS TÜZÜN Yıldızlar, Güneş ve Gezegenler Galaksi “Güneşi, ayı ve yıldızları emrine boyun eğmiş durumda yaratan Allah’tır.” A’raf, 54 Uzayda milyonlarca yıldızın bir araya gelerek oluşturdukları topluluğa galaksi denilir. Uzayda 100 milyardan fazla galaksi olduğu ve her galakside de ortalama 100 milyarın üzerinde yıldız bulunduğu kabul edilmektedir.

Kırgızista’da İslam Alfabei

HAYRAT VAKFI KIRGIZİSTAN TEMSİZLCİSİ: YAVUZ ERCAN GÜL Kırgızlarda Dini Eğitimin Gelişimi İslam dininin Orta Asya’ya ulaşması Hicret’ten sonraki ilk yüzyıllara rastlar. Kendilerine hiç de yabancı olmayan bu inanç sistemi, Türk boyları arasında kısa zamanda geniş kabul görmüştür. İslam’ın kabulü ile birlikte yeni bir ivme kazanan entellektüel hayat, Orta Asya’nın kısa zamanda kültür ve medeniyet mer...[Devamını Oku]

Sudan’da Ramazan

İSMAİL KAYA Sudan’da Ramazan birlik beraberlik, kaynaşma ve yardımlaşma ayıdır. Sudan’da Ramazan, sıcak, susuzluk ve yorgunluk ayıdır. Sudan’da Ramazan Kur’an, teravih, teheccüt ve toplu iftardır. Sudan’da Ramazan ayı denince bazılarının aklına “kerkedi” gelir. Bazıları da Ramazan ayını elektrik kesintileriyle hatırlar. Bazılarına göre Ramazanda en güzel şey, camilerde gerçekleştirilen uzun kaylul...[Devamını Oku]

İngiltere’de Ramazan Coşkusu

HAMZA BERAT Dünyanın her yerinde olduğu gibi mübarek Ramazan ayı İngiltere’de de ayrı bir neşe, ayrı bir heyecan ve coşku ile karşılanıyor. Camiler çocuklarla, gençlerle doluyor, orucun manevi havası, Kur’an’ın halâveti, tazelenen imanların insanları hayırlara teşviki ile İngiltere’de Ramazanın ayrı bir güzelliği oluyor.

Kıbrıs’ta Ramazan

ABDUL VAHAB GÜLTEKİN Kıbrıs Adasının 1571 yılında Osmanlı Devleti tarafından fethedilmesiyle, Anadolu’dan Kıbrıs’a yerleştirilen Müslüman halkın Osmanlı kültürünün gelenek ve görenekleriyle birlikte İslamiyet de yerleşmiştir Kıbrıs’ta. Kıbrıs’taki Ramazanlar hakkında çok fazla yazılı kaynağa ulaşamasak da özellikle Kıbrıs’ın merkezlerini içine alan bölgelerinde Ramazan geleneklerine ve yaşayışına ...[Devamını Oku]

3 Aylarda 3 Güzel Haber

HAMZA BERAT Selamünaleyküm! Çok kıymetli ağabeylerimiz, ablalarımız, kardeşlerimiz, dostlarımız, akrabalarımız ve sevgili çocuklar; sizlerle bir sevincimizi paylaşmak istiyoruz. Daha önce, Luke isminde İslamiyet ile şereflenen bir genç ve Bulgar berberden sonra mübarek üç aylarda dualarınızı almak ve bir başka sevincimizi daha sizlerle paylaşmak için yazıyoruz.

Şifrenizi mi unuttunuz?