102. Sayı

Tarihten Sayfalar

AHMED SAİD GÜNDÜZ Hidâyet Câmii Sultan 2. Mahmud tarafından 1813 senesinde yaptırılmıştır. Caminin inşa edildiği alanda daha önceden bulunan kayıkhaneler ve bekâr odaları ile ilgili bir kısım olumsuzluklar, Padişah’ın kulağına gidince, bu alana cami inşası fikri doğmuştur. Olumsuzlukların bertaraf edilmesine atıf olarak da camiye doğru yol anlamına gelen Hidâyet ismi verilmiştir.

Başkalaşan Zamanda Değişmeyen Hakikat: Doğruluk

MUHAMMED SAİD ARPACI Doğruluk hem Kur’an ayetlerinde hem de Peygamberimizin (sav) hadis-i şeriflerinde imanın ve İslamiyet’in temel esaslarından biri olarak görülmekte ve Müslümanlığın en önemli ve belirleyici bir sıfatı olarak yer almaktadır. Doğru insanlar ayet ve hadisler ile müjdelenmişlerdir.

Ben Bir Afgan’ım

MOHAMMAD SANJAR NOORL Size kendi köyümden birkaç manzarayı aktarmak isti­yorum. İnsanları açlıkla mü­cadele veren Afganistan’da, kültür ve doğal yaşamın seyri ne yazık ki Türkiye’deki ya­şamdan çok farklıdır.

Modern Dünyada “Tren ve Yol” Kavramlarına Nasıl Bakmalıyız?

YASİN UZUN Tren Raylar üzerinde giden, bir ya da birden faz­la lokomotifi bulunan ulaşım aracı olan tren, birçok duygunun dışa vurulmuş halı gibidir. ?arkılara, türkülere, şiirlere konu olmuştur. Bazen ayrılığı simgeler, bazen hüznü, bazen sevinci. Hantallaşmış demir yığınlarından çok, istasyonlarıyla, buğulu camlarıyla, sonsuzluğu seyreden yolcuları hatırlatır.

Hayrat Vakfı Southampton’da İslami Tanıtım Sergisi Düzenledi

“Allah bile batıramaz (haşa)” denilen meşhur Titanik gemisinin demir aldığı İngiltere’nin liman şehri Southampton’da İslami Tanıtım Sergisi düzenlendi. Hayrat Vakfı, Hampshire İslami Tanıtım Derneği ve Exhibition İslam dernekleri ortaklığıyla düzenlenen sergiye yüzlerce İngiliz katıldı ve sorularına cevaplar buldular. Dört gün süren sergide, birçok ziyaretçi anlatılanları ve afişlerdeki bilgileri ...[Devamını Oku]

“Sebeb Sırf Zâhirîdir”

MUHLİS KÖRPE İzzet, azamet ister ki, esbâb-ı tabîî perdedâr-ı dest-i kudret ola aklın nazarında. Tevhîd ve celâl ister ki, esbâb-ı tabîî dâmenkeş-i te’sîr-i hakîkî ola kudret eserinde.

Lâle

MUSTAFA YILMAZ Mazhar-ı ism-i celâl olmasa ayâ lâle Bulamazdı bu kadar rütbe-i vâlâ lâle Farsça bir kelime olan Lâle, zambakgiller familyasından “Tulipa” cinsini oluşturan güzel çiçekleri ile süs bitkisi olarak yetiştirilen, soğanlı, çok yıllık otsu bitki türlerinin ortak adıdır.

Yaşasın Sağlıklı Besleniyorum…

BESLENME VE DİYET UZMANI: DYT. EDİBE BEKİN Günlük beslenme ihtiyacı her birey için farklıdır. Bu ihtiyacın belirlenmesinde yaş, boy, kilo, cinsiyet, fiziksel aktivite, meslek, mevcut hastalıklar, gebelik gibi pek çok faktör etkilidir. Tüm bu farklılıklara rağmen ortak nokta doğru beslenerek bedenin sağlığını korumaktır. Sağlıklı olmak, herkesin kendisi için yapacağı en büyük yatırımdır.

Çocuk ve Ekran

MEHMET TEBER Çocukların maruz kaldıkları ekran çe­şidi gün geçtikçe ar­tı­yor. Bir nesil ön­cesinin çocukları sadece televizyonu bili­yor­du. Sonrasında bilgisayar her evin bir parçası haline geldi. Son bir kaç yılda ise hayatımızdaki ekranların sayısı tablet ve telefonlar ile oldukça arttı. ?üphesiz evi­mizdeki bu ekran artışının birçok etkisi var. Ekranlar hayatımıza konfor ve keyif kattılar ama...[Devamını Oku]

Nitelikli Mutsuzluk

SELAHADDİN YAYLAMAZ İnsan hayatında iki büyülü dönem vardır: Birisi çocukluk, diğeri de nişanlılık dönemidir. Bu satırların yazarı ve siz okuyucuların büyük çoğunluğu sanırım bu iki dönemi de atlattık. Ama şu anda anne baba olarak, çocuk eğitimi ustalığı yapmak sorumluluğu dönemini yaşıyoruz. Çocuk sevgisi de üçüncü büyülü dönemdir. Büyüklerimizin anlattığına bakılırsa, torun sevgisi de sanırım dö...[Devamını Oku]

Evde ve Dışarıda Edeb

İLYAS BIÇAKCI Evde ailemizle veya arkadaşlarımızla en gü­zel bulunmamız gereken davranışlar nasıl olmalıdır? İslam’da Muaşeret (Güzel Geçinme) Adabı İslam dini, insanların muaşeretine (bir­biriyle görüşüp konuşmalarına, toplum ha­linde medeniyet üzere yaşamalarına) bü­yük bir önem vermiştir. Müslümanların bir­birleriyle geçinmelerinde samimiyet, te­vazu, sadelik, zorlanmama, karşılıklı yar­dım, ne...[Devamını Oku]

Şifrenizi mi unuttunuz?