Aile ve Çocuk

Uzmanlar aileyi “Aynı evde birlikte yaşayan, en küçüğü karı kocadan, daha genişi anne, baba, çocuk, akraba ve yakınlardan meydana gelen topluluk, ev halkı” diye tarif ediyorlar. Ailenin tarifi budur da; ya aileyi ayakta tutacak, yıkılmasını engelleyecek önemli esaslar, sütunlar nelerdir? Bu sorunun cevabı evliliklerin devamı için çok önemli…

Sil Gözyaşlarını Baba!

Mücteba, sabah kalktığında kendini çok farklı hissediyordu. Biraz uykusu var gibiydi, ama içinde başka kıpırtılar koşuşuyordu. Tekrar yatmayı hiç düşünmedi. Hemen perdeyi açtı. Dışarısı her günkünden daha farklı görünüyordu.

Büyüklere Saygının Adâbı

Büyüklere saygı göstermek İslâm’ın en büyük ahlâki dusturlarındandır. Büyüklere saygı göstermemek âhir zaman alâmetlerinden sayılmıştır. Büyüklere saygı göstermek İslâm’ın esaslarındandır.

Allah sevgisi ve sünnet-i seniyye

Cenâb-ı Hakk insanı, kâinat ağacının en mükemmel ve en olgun meyvesi olarak yaratmıştır. Kâinatı dahi kuşatabilecek derecede geniş bir muhabbet kâbiliyetini, o meyvenin çekirdeği olan kalbine yerleştirmiştir.

Merhaba arkadaşlar,Sizlerle birlikte olmak çok güzel bir duygu. Kış mevsiminin kendini iyiden iyiye hissettirdiği şu günlerde okuldan arda kalan vaktimin çoğunu evde geçiriyorum. Kışın hastalıklara karşı dirençli olmak için bol bol meyve yiyorum ve odamda kitap okumaya çalışıyorum.

Gelin bir karşılaştırma yaparak bir çocuğun başarısızlığı karşısında söylenen sözlerle içinde sıkışıp kaldığı psikolojiyi etki-tepki karşılaştırmasıyla aşikâr görelim.

TABİAT ECZANESİNDEN İKSİRLER

Hazırlayan: Deniz Aras Bölüm:               TABİAT ECZANESİNDEN İKSİRLERRUH HÂLİMİZE GÖRE BESLENMEYediğimiz besinlerin ruh hâlimizi etkilediğini ve ruh durumumuza göre yenilen besinlere dikkat edilmesi gerektiğini biliyor muydunuz?

RAHM-İ MADERDEN GELEN MEKTUP

Bölüm: Hayatın Elif-Ba’sı Çocuk Terbiyesi Hîfa nur Vuslat RAHM-İ MADERDEN GELEN MEKTUP Merhaba Canım Annem ve Babam;

Hz. Hatice, Ayşe ve Fatıma validelerimizin hayatlarından… 

Kadın her dönem ve asırda kişilik ve karakteriyle tarih sahnesinde bazen bir gölge, bazen bir kahraman, bazen değersiz bir metaa veya köle muamelesi görmüş ve yaşadığı toplum nazarı itibariyle bir yere konmuş ya da yersiz kalıp insan bile sayılmadığı zamanları olmuştur… 

“Mavi Marmara hala seferde…”

İslam tarihinde mübarek hanımları ele aldığımız bu sayımızda ‘Cennetle Müjdelenen Dört Hanım’ başlığı altında Hz. Fatıma ile başlayıp, Hz. Meryem, Hz. Hatice ve Hz. Asiye’nin yaşam öykülerini yazan aktivist yazar Sibel Eraslan ile bir mülakat gerçekleştirecektik ancak kendisi Mavi Marmara davasındaki yoğunluğu münasebetiyle sorularımızı yanıtlayamadı. Mavi Marmara davası sonrasındaki kaleme aldığı...[Devamını Oku]

Kefenini sırtında taşıyan hanım: Rabia’tül Adeviyye

Sizlerle kutlu hanımları işlediğimiz bu sayıda benim hayatımın yıldızlarından Rabia’tül Adeviyye hatunu paylaşmak istiyorum.

Efendim! Eğlâlim… Hoşgeldiniz, ne hoşluklar getirdiniz… Bilseniz. Gözüme nur, yaralı gönlüme sürur…

Erkeğin Ve Kadının Evlilikteki Hakları

Taberanî’de Temim-i Dari’den rivayet edilen bir hadis-i şerifte Peygamberimiz(asm):  “Erkeğin kadına olan hakkı; onun yatağını terk etmemek, yeminini yerine getirmek (yani bir işi yapmak veya yapmamak için yemin ettiği takdirde hanımı onu yerine getirmelidir), emrine itaat etmek, izni olmadan evinden dışarı çıkmaması, hoşuna gitmeyen bir kimseyi evine almamasıdır.” buyurmuştur.

Şifrenizi mi unuttunuz?