87. Sayı

Üstad’ın hayatı’ndan…

Tek derdimiz imana hizmet olduğunda Üstad Bediüzzaman Said Nursi gibi şöyle diyeceğiz; “Hey efendiler! Ben imanın cereyanındayım. Karşımda imansızlık cereyanı var. Başka cereyanlarla alâkam yok“ [Mektûbat]

AMELLERİN ACİL NETİCELERİ

      AMELLERİN ACİL NETİCELERİ En etkili terbiye yöntemleri ceza ve mükafattır . Hayra ve iyiliğe teşvik için sunulan mükafatlar ile kötüden yanlıştan dönmemize veya yaklaşmamamıza vesile olan cezalar  bizi motive edip istikamete yöneltir. Cenab-ı  Hak  ceza ve mükafat adresini bize ahirette cennet ve cehennem olarak bildirmiştir. 

Fareli köyün kavalcısı

“ Oturduğum kafede sakin sakin çayımı yudumlarken caddede yürüyen insanlara kaydı gözüm. Genç olan kesimin kulaklarından sarkan kablolar vardı.

Annelik ve şefkat

Acımak, her insanın yüreğinde vardır. Herkese yakışmakla birlikte merhamet annede bir başka güzeldir. Çocuğunun terbiyesinde ve ihtiyaçlarını gidermede yardımcıdır. En zor iş, insan terbiyesidir ve bu zor meslek merhametle kolay hale gelir. Merhamet etmek fedakârlığı da öngörür.

Üstad’ın İstanbul’u Yuşa Tepesi

Yuşa tepesi… Tepe Çamlıca tepesinden sonra Boğaziçi’nin en yüksek tepesi olma özelliğinde. İstanbul’luların özellikle Marmara ve Karadeniz’i bir arada temaşa etme ve bu fevkalade güzelliği tefekkür etmek için gittikleri eşsiz mekânlardan…

DÂRU’L-HİKMETİ’L İSLÂMİYE’NİN YAPISI VE FALİYETLERİ 

Daru’l-Hikmeti’l İslâmiye Meşihat Makamı’na bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren bir kurum olmuştur. Kurumun merkez teşkilatı çalışmalarını Osmanlı Devleti’nin payitahtı İstanbul’da yürütmüştür.

İslam’da Özel Bir Hayvan: Kedi

İslam’da Özel Bir Hayvan: Kedi Kedilerin Müslümanların Hayatındaki Yeri… Kedi İslamiyet’te “temizlik” ile simgelenmiştir ve saygın bir yer edinmişlerdir. Hz. Muhammed’in (s.a.v) bir kedi dostu olması Müslümanlar için bir övünç kaynağı olup kedi beslemek “Sünnet” kabul edilmiştir. Hz. Muhammed (s.a.v), Uhud seferinde, ordunun önüne yavrularını emziren bir kedi çı...[Devamını Oku]

Seçmeli Müfredat Projesi (Yaratılış Açıklamalı Müfredat Projesi), bilimin yorumlanması konusunda insanların bakış açılarının özgür bırakılması anlamına gelir. 

Bir Kahraman Bekliyoruz

Bir Kahraman Bekliyoruz Kal’a gibi dik başın bulutlarla yarışsın, Dalga dalga saçların rüzgârlarla karışsın! Adını nakşedelim, eski-kadim surlara

Kur’ân ve Sünnette Aile

Âyet-i Kerîmeler “Ev halkına namaz kılmayı emret ve kendin de ona devam et.” (Tâhâ,132) “Ey îman edenler! Kendinizi ve ev halkınızı cehennemden sakındırınız.” (Tahrim, 6)

“Nûrânî Bir Meclis” Barla Lâhikası

ÜSTADIN BARLAYA SÜRGÜNÜ Bedîüzzaman Hazretleri 1927 yılının mart ayında Barla’ya sürgün edildi.[1] Bu sürgün tesadüfî değildi. O, Hükümet merkezinden uzak, ulaşım zorluğu olan, tecrid edilmeye müsait, tanınmadığı bir yere gönderildi.

Merhaba İrfan Mektebi dostları!

“Ancak ‘şimdi’ye hâkimiz; ‘şimdilik durmak’ değil ‘şimdiden başlamak’ gerekir”  der, Peyami Safa. Biz de ‘bismillah’ dedik ve yer tuttuk Mekteb-i İrfan sıralarında. * Hakikat: Bir kervan asırdaşlar ve bir yolcu insan, elan akıp giden zamanda.

Şifrenizi mi unuttunuz?