?irin Kalem

Baba Bana Bir Masal Anlat

LALE YÂRÂ Fantastik karakterler romancılık alanında ve görsel planda ‘kurgu’yla öne çıkarken, masallarımız olağanüstü ve gerçekçi olmuşlardı her zaman.

Çocukların Yüreğine Dokunmak İster Misiniz?

KUMRU ÖZGE YA?MUR | MÜLÂKÂT: ?İRİN KALEM ÇOCUK DERGİSİ Kumru Hanım, kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz? Adım Kumru Özge YA?MUR. 1984 Mersin doğumluyum. 2008 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi Biyoloji Öğretmenliği Bölümünden mezun oldum.

Küçük Denizatı

Evvel zaman içinde, zamanın çok ötesinde büyük mü büyük bir okyanus varmış. Bazen kocaman dalgaları bulutlara kadar çıkarmış. Bazen de mavi bir yorgan gibi sessizce yatarmış. Üzerinde rengârenk gemiler dolaşır, içinde cıvıl cıvıl hayvanlar yaşarmış.

Zaman Nasıl Geçmez!

Selamünaleyküm Sevgili Arkadaşlar!Bir miladi seneyi daha bitirdik ve yeni bir seneye başladık. Bu arada ?irin Kalem Dergimiz beklemede olduğu için, şimdilik sizlerle burada görüşeceğiz. Bunu ayrıca konuşalım aramızda, tamam mı?Ne diyorduk, ha yeni sene…

Dünyayı Bize Kim Hazırladı?

Merhaba bilimsever dostlarım!Nefes alıyoruz, araba kullanıyoruz, telefonla konuşuyoruz ve­ya televizyon izliyoruz… Bütün bunlar bi­ze sıradan geliyor değil mi? Fakat işin aslı hiç de öyle değil. Neden mi?

Mucit Çocuk

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde, bir garip ülke varmış okyanusların ötesinde. Uçurtmalar denizde uçarmış. Gemiler bulut limanından kalkarmış. Yıldızlar ağaçlarda yetişir, kurabiyeler gökyüzünde sergilenirmiş. Masal bu ya, bu ülkede her şey çok değişikmiş.Değişikler ülkesinde yaşayan bir çocuk varmış. Bu çocuğun kıvırcık kısa saçları, görmesine yardımcı olan yuvarlak g...[Devamını Oku]

Herkesin Bir Hedefi Olmalı

Selamünaleyküm Sevgili Arkadaşlar!Herkesin bir hayali, bir hede­fi vardır. Yoksa da olmalı. Allah’ tan samimiyetle istenen hiçbir iş neticesiz kalmaz. Bazen hemen olmayabilir. Bazen zaman da yol da uzayabilir. Hatta bazen dünyada değil, Allah ahirette verir. Yeter ki insan bir hedef koysun. Yeter ki insan samimiyetle Allah’tan istesin. Yeter ki elinden geldiği kadarıyla ve doğru usullerle çalışsın...[Devamını Oku]

Hayvanlarda Kışa Hazırlık

Sevgili ?irin Arkadaşlar!Kış mevsiminde biz insanlar ısınmak için soba veya kalorifer gibi ısıtıcılar kullanırız. Ayrıca dışarıda çok durmamaya çalışır ve kalın elbiseler giyeriz.İnsanlarda akıl var olduğu için düşünüp ona göre tedbirler alırlar.

Renklerin Kardeşliği

Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde bütün renkler birlikteyaşarmış dünya gezege-ninde. Hepsi birbirini çoksevermiş. Ait oldukları yerlere renklerini verirlermiş.Bir gün renkler dünyasına yeni bir arkadaş katılmış. Onun vazifesirenklerden biraz farklıymış.

Yalan Söylemeyen Çocuk

Selamünaleyküm Sevgili Arkadaşlar! Güzel olan şeyler, daha güzel şeyleri netice verebilir. Bizim için önemli olan, doğru ve güzel olanların yanında olmaktır. ?imdi size yaşanmış bir hikaye anlatacağım. Okuyun ve düşünün.Abdülkadir-i Geylani Hazretleri, küçük bir çocuktu, fakat içi içine sığmıyordu.

Sevgili dostlarım!Zaman makinemizi uzun zamandır kullanmadık. Sanırım makinemiz pas tutmak üzere. Ne demişler: “Çalışan demir pas tutmaz.” O hâlde makinemizin üzerindeki pasları silme vakti geldi sanırım.Makinemizin koltuklarına otur­duk. Emniyet kemerleri­mi­zi bağ­ladık. “Otomatik Za­man­­la­ma” düğmesine bastık. Ba­ka­lım bu sefer hangi zamana gi­dip neler göreceğiz?

Kral ile Tacı

Evvel zaman içinde kalbur saman içinde bundan yıllar önce bir kral varmış. Kocaman sarayı, güçlü orduları varmış. Bu kral halkına çok değer verir onlara güzel hizmetler edermiş. İyi huylu, gözü pek bu kralın bir zaafı varmış.

Şifrenizi mi unuttunuz?