ibadet

Namazın Çekirdekleri

HÂLENUR SERHAD Cenab-ı Hakk’ın ezeli ve ebedi sıfatları, Celali ve Cemali olmak üzere iki tür tecelliye sahiptir. Aslında bunlara kemali sıfatları da eklemek mümkündür. Kebir, Mütekebbir, Azim, Cebbar, Kahhar, Kadir, Kaviyy gibi heybet, azamet ve kahrı işmam eder tarzdaki isimler Celali’dir.

Dünya Mescidinin Minberi: MEDİNE

ARİF EMRE GÜNDÜZ Tarih Boyunca Medine Medine-i Münevvere şehri, Arab yarımadasının batısında, Kızıldeniz sahiline yaklaşık 130 km uzaklıkta ve Mekke’nin 350 km kadar kuzeyinde yer almaktadır. Havası güzel, toprağı ziraata elverişli ve hurmalıkları boldur. ?ehir su kaynakları bakımından zengindir. Ancak şehir merkezindeki kuyu sularının çoğunlukla acı olması sebebiyle, içme suyu daha güneydeki kuyu...[Devamını Oku]

Kalbî Günahlardan Tevbe

CEMAL ER?EN Tevbe ve istiğfar deyince çoğunlukla aklımıza bedenen ve fiilen işlenen günahlar gelir de kalben işlediğimiz günahları hiç hatırlamayız bile. Büyük bir gaflettir bu aslında… Bu gaflet sebebiyle, büyük günahlara uzak duran ehl-i imanın dahi büyük bir manevî tehlikeyle karşı karşıya kalmaları mümkündür.

Hz. Muhammed (sav) Bizi Neye Davet Ediyor ?

MUHLİS KÖRPE Ümmiliğiyle beraber, ümmi bir kavim içinde, öyle bir kitapla, birden meydana çıktı ki; bütün hukema, ulema ve üstatlar yanında küçülüp ona talebe oldu. Öyle bir imanla ortaya atıldı ki, düşünce dünyasına meydan okudu ve bütün fikirlere galip geldi. Ümmeti, her daim onun imanından feyiz aldı.

Asla Ümidimizi Yitirmemeliyiz!

Hayatın zorlukları karşısında herkesin tahammül gücü aynı olmayabilir. Aklımızın zorlandığı, ruhumuzun iyice yıprandığını hissettiğimiz durumlarda zaman zaman, ilim ve irfan sahibi kişilerin görüşlerine de başvurmalı, nasihatlerine kulak vermeliyiz.

Üç Ayların Faziletine Dair

Üç aylar, Allah’ın kullarına sunduğu bir fırsattır Yaşadığımız hayat çoğu zaman bize dünyaya asıl geliş gayemizi unutturabiliyor. Halbuki bizler, bizi asıl gayemizden uzaklaştıracak şeylere karşı sürekli teyakkuz halinde olmalıyız ve bunların yol bulup ruhlarımızı kendi ağlarına almasına fırsat vermemeliyiz.

Namaza Motive Olmak

Risale-i Nur’da namaza şevklendirmek için yazılan, 4. 9. ve 21. Sözler olarak üç aded müstakil risale vardır. Bunların en tafsilatlısı olan 21. Söz Namaz Risalesi’nde geçen namaza motive edici izahlar şu mealdedirler:

Kuruluşunun 100. Yılında Türk ve İslâm Eserleri Müzesi

MUSTAFA YILMAZ “Türk ve İslâm Sanatı Eserlerini Topluca Kapsayan İlk Türk Müzesi”Türk ve İslâm Eserleri Müzesi, 1914 yılında Mimar Sinan’ın en önemli yapılarından biri olan Süleymaniye Camii Külliyesi içinde yer alan imaret binasında “Evkaf-ı Islâmiye Müzesi” (İslâm Vakıfları Müzesi) adı ile ziyarete açılmıştır. Cumhuriyet’in ilânından sonra ise “Türk ve İslâm Eserler...[Devamını Oku]

Rahmet ve Mağfiret Ayları

HÂLENUR SERHAD Ey günahı çok olan kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Allah, günahların hepsini affeder. O sonsuz mağfiret ve nihayetsiz merhamet sahibidir.

Kur’an Okumanın Fazileti

Risaleonline.com Sevgili Peygamberimiz (sav), “Sizin en hayırlınız Kur’an’ı öğrenen ve öğretendir” (Buhari, Fedailu’l-Kur’an, 21) buyurarak Kur’an öğrenmenin büyük faziletine işaret etmiştir. Peygamberimizin Kur’an okumanın fazilet ve değerine işaret eden pek çok hadisleri vardır. Onlardan bir kısmı şöyledir:

Ezân-ı Muhammedi (sav)

S.Ü. İLAHİYAT FAKÜLTESİ: ABDÜLMELİK YANGIN Mana ve muhtevası yönüyle ezan, hem tevhid, hem İslâm hem de namaz için bir ilandır. Yani ezan vasıtasıyla insanlar bir taraftan namaza çağrılırken; diğer taraftan İslâm’ın esasları da duyurulmaktadır.

Oruç Serinliği

CİHAN BU?DAYCI Dört elif miktarı kadar duyu­rabilsem sesimi, coşturabilsem içimdekini, hissettiklerimi ve bil­diklerimi. Yüreğimde fazla olan ne varsa hepsini de haykırabilsem, eksik yanlış hepsini de gökyüzüne serebilsem. Paramparça dağılan kalbimin merhemi olan derin bir muhabbetle şereflendirilebilsem. Ah keşke bir ezan sonrası topra­ğa çarpa çarpa yükselen rahmetin gözyaşlarıyla yıkanabilsem, ...[Devamını Oku]

  • 1
  • 2
  • 6

Şifrenizi mi unuttunuz?