Helal Beslenme

Dikkat! Gazozlarda Alkol Var!

Bilindiği gibi içki (alkol) tedrici olarak kal­dırılmış, nihaî olarak Mâide Sûresinin şu meâldeki âyetiyle yasaklanmıştır:

Dikkat! Gazozlarda Alkol Var!

Bilindiği gibi içki (alkol) tedrici olarak kal­dırılmış, nihaî olarak Mâide Sûresinin şu meâldeki âyetiyle yasaklanmıştır:

Yaptığımız İbadetlerden Neden Zevk Alamıyoruz ?

Öncelikle bilinmesi gereken; insan yaratılış gayesi olan ibâdeti zevk almak için değil sadece Allah (cc) rızası için yapmalıdır. İbâdetten zevk alınmaması ibâdetin terki için geçerli bir sebep olamaz. İbâdet lezzetine engel olan manevi hastalıklardan ve ilaçlarından bir kaçını şöyle sıralayabiliriz…

Helâl Gıda

Jelatin (gelatin) nedir? Jelatin (gelatin), memelilerin dokularında, kasları kemiklere bağlayan, kemikleri birbirine ve diğer organlara bağlayan kısımlarında bulunan ve bir protein olan kollajenden (kollagen) çıkartılan bir protein maddesidir. Başlıca hammadde olarak hayvanların (çoğunlukla sığır ve domuz) deri, kemik ve bağ dokuları kaynatılarak elde edilir. Fakat sığır jelatini domuzunkine göre ...[Devamını Oku]

Sağlık

“Sağlık” bölümüne siz de katkıda bulunmak isterseniz, saglik@irfanmektebi.com  eposta adresine çalışmalarınızı gönderebilirsiniz. Kabızlık Kabızlık tüm dünyada insanların sık karşılaştıkları, bazan geçici, bazan müzminleşmiş (kronik) bir rahatsızlıktır. Bu nedenle okuyucularımıza yardımcı olabilecek bazı temel bilgileri ve kabızlık yönetimindeki ipuçlarını vermek istedik.

Helal gıda

Emülgatörler nedir? Emülgatörler; uçlarından birisi yağı seven (hidrophobic), diğeri suyu seven (hidrophilic) moleküllerdir. Yağın ve suyun iyi bir şekilde birbirine karışmasını (dispersion) sağlayarak kararlı, homojen ve topaksız bir emülsiyon meydana getirirler.

İnsan ne yerse odur!

“ÜMMET FETVÂ TOPLUMU OLMAKTAN ÇIKMALI, TAKVA TOPLUMU OLMALIDIR!” Helâl Gıda Uzmanı Dr. Muhammed Mazhar Hüseyni ile Mülâkat Yüzlerce seminer ve konferans veren, on sekiz kitabı, onlarca makalesi, basılma aşamasında birkaç çalışması bulunan yazar Muhammed Mazhar Hüseyni geçtiğimiz günlerde GİMDES (Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Derneği) tarafından düzenlenen 2. Uluslararası...[Devamını Oku]

Helal Gıda

Ülkemizde ve Dünyada Helâl Gıda Üzerine… Helâl sertifikalama; muteber, ehil ve tarafsız bir kurumun, söz konusu üretimi denetlemesini, helâl standartlara uygunluk içerisinde üretimin yapıldığını teyit etmesini ve buna bağlı olarak, onaylanmış bir belge vermesini kapsayan bir yünetimdir.

Helal Gıda

Dondurmalara dikkat… Dondurma ile cumhuriyet dönemlerinde tanışmışız. Öncesinde ise yaz aylarında serinlemek için soğuk şerbetler içilir, kar ve pekmez karışımından yapılan karsanbaç yenirmiş. Kar helvası da denilen karsanbaç aynı amaca hizmet etmesi ve benzeyişliğinden dolayı dondurmanın atasıdır diyebiliriz.

Helal Gıda

Lesitin Nedir? Lesitin kimyasal olarak, bir gliserol molekülüne 2 molekül yağ asidi ve bir molekül fosfokolin grubunun gelmesi ile oluşmuş bir fosfolipiddir. Daha basit tabiriyle fosforla birleşmiş bir yağdır.

Helal Gıda Meyve Suyu Üzerine

Meyve Suyu: Meyvelerden mekanikî işlemlerle elde edilen, fermente olmamış, fakat fermente olabilir nitelikte, elde edildiği meyvenin kendine özgü renk, aroma ve flavor niteliklerine sâhip olan üründür.

HELÂL GIDA

Eğer O’nun âyetlerine iman eden kimseler iseniz, artık üzerine Allah’ın ismi zikredilmiş olan (besmele ile kesilmiş hayvan)lardan yiyin! (En’am,118) Bu mevzu helâl sertifika almak isteyen bir firmanın, benim de denetçi olarak katıldığım ön denetlemesinden bahisle anlatacağım.

Şifrenizi mi unuttunuz?