eğitim

Belediyelerin Bilgi Evleri STK’lara Tahsis Edilmeli

AFYONKARAHİSAR BELEDİYE BA?KANI: BURHANETTİN ÇOBAN | MÜLAKAT: MUSTAFA UZUN Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ile belediye­ler bünyesindeki Bilgi Evlerini ve bunların Sivil Toplum Kuru­luşlarına tahsisini konuştuk. Yeni Türkiye’nin inşasında birlikte, omuz omuza olmanın ehemmi­yetini ve gerekliliğini, bu röpor­tajdan sonra daha iyi anlayacağı­mızı ümit ediyoruz.

Üniversiteyi Kazanan Gençleri Neler Bekliyor?

METİN SAİD SERDENGEÇTİ Gençlerin ancak % 27’si devlet kredisi ve karşılıksız burs almaktadır. Bu durumda bize göre gözüken o ki, gerek devlet, gerekse özel girişimciler öğrencilere daha çok sahip çıkmak ve eğitim süreçlerinde yanlarında olabilmek durumundadırlar.

“Bit” Bizi Bitirmeden

KOSGEB BİLGİ SİSTEMLERİ DAİRE BA?KANI: ALİ KADİR UYAR Tüm bu gelecek planlarını anlamak, zararlarından korunmak ve hatta yeni planlar yapabilmek için, hemen şimdi mühendislik birimlerinde, ama sonra tüm eğitim sistemlerimizde vahye tabi felsefe eğitiminin yapılmasına ihtiyaç vardır.

Ağaç Yaşken Eğilir

SALİHA GAYIR Günümüz problemleri içerisinde değerlendirilmesi gereken en mühim noktalardan birisi, genç kardeşlerimizin kalbine doğru bir köprü kuramamaktır. Sağlıklı bir iletişimin sağlanamadığı her ilişki, yanlış anlaşılmalara sebebiyet verir.

2012 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve Hayrat Vakfı arasında imzalanan protokol çerçevesinde yürütülen Osmanlı Türkçesi Kursları, 2014 Nisan ayı itibariyle beş yıllığına yeniden imzalandı.

İlim Öğrenmek ve Öğretmek

ZAKİR ÇETİN İlim, insanın dinine ve dünyasına yarayan ve sistematik hale getirilmiş veya getirilebilecek olan her türlü bilgi demektir. İnsanın ulaşabildiği bütün mükemmelliklerin ve başarıların esasıdır. İlim, iman ve İslamiyet’in temeli, dünya ve ahiret saadetinin vesilesidir. Zira bir insan ancak iman ve İslamiyet’in şartlarını bilirse onlara inanır.

Orta Öğretimde Başörtüsü Serbest: Yaşasın Türkiye!

SALİHA GAYIR Milli eğitim hayatından, tesettürü dolayısıyla, yıllarca tecrid edilen kızlarımıza müjdeler olsun! Artık orta öğretimde, Bakanlar Kurulu tarafından alınan kararla başörtüsü serbest. Orta okulda ve lisede okuyan genç kızlarımız, öğrencilerin kılık kıyafet yönetmenliğinde “başı açık” olması zorunluluğundan resmen kurtuldu. Bakanlar kurulunda “başı açık” ibaresinin kaldırılması için imza...[Devamını Oku]

Hz. Ali Harf İnkılâbını Tarihiyle Haber Verdi

CEMAL ER?EN Osmanlı’nın yıkılışından sonra, Türkiye’de toplum hayatının rengini değiştiren en büyük olay nedir diye sorulduğunda, bunun cevabı hiç kuşkusuz “Harf İnkılâbı” olacaktır.

Latin Harflerini Kabul Edemeyiz

KÂZIM KARABEKİR Bu mesele maarife taalluk ettiği için bizim kongremiz iştigal edeceği mesailin haricindedir. Fakat çok zamandan beri bu mesele zaman zaman ortaya atılmaktadır.

Elifbadan Çok Alfabeye Türkler!

MEHMET DO?AN yüzyılın başı ile sonu arasında çok şey değişti. Türkler asrın başında birbirinden fazla uzak olmayan iki yazı diline ve tek ortak alfabeye sahipti.

Tohumlar Fidana, Fidanlar Ağaca, Dönmeli Yurdumda…

SALİHA GAYIR Hızla değişen teknoloji ve bilimsel gelişmeler, şüphesiz toplumun her bir tabakasını ciddi anlamda etkilemeye devam etmektedir. Bu sürece en uyumlu ayak uyduran kesim ise gençliktir.

Eğitim Sisteminin Temel Felsefesi Değiştirilmeli

MUSTAFA TOPÖZ Eğitim; insanlara bir şeyler öğreterek, onların fikir ve davranışlarını değiştirme faaliyetidir. Öğretilen şey, önce fikirleri sonra da davranışları değiştirmeye başlar. Fikir ve davranış değişikliği sağlandığı zaman, eğitim hedefine ulaşmış demektir.

Şifrenizi mi unuttunuz?