çocuklar

“A New Day Has Come: Yeni Bir Gün Doğdu”

LALE YÂRÂ “Ahir Zamana Not” isimli çalışmamda Ahmet Haşim’in bize anlattığı “Müslüman Saatinden” dem vurmuş, zaman idrakinden bahsetmiştim. ?imdi ise popüler kültürün “zamanı sahiplenişine” uğrayarak zaman idrakinden biraz daha devam edelim derim.

Beklentiler Arasında Annelik Yapmak

PSİKOLOJİK DANI?MAN/PEDAGOG: MEHMET TEBER Üzerimizdeki beklentilerin çok olması bizi kısıtlar ve yorar. Bizden beklenenlerin fazla olması stresin de ana kaynaklarından biridir. Beklentilere uygun yaşamaya çalışmak ve bekleyenlerin beklediklerini geçekleştirmeye çalışmak bazen kendimiz olmamızı da engeller.

Ey Müslüman Türk Gençliği! Birinci Vazifen…

SALİHA GAYIR Allah insana ömrü boyunca bir takım fırsatlar verir ve bu fırsatlar belki de bir daha eline geçmeyecektir. İşte bu fırsatların en parlağı, insan için gençliktir. Elinin ayağının tutuyor olması, kalın mercekli gözlüğe ihtiyaç duymadan okuyabiliyor ve görebiliyor olması kadar güzel bir şey var mı şu dünyada?

Ebeveynlerin Ukdesi Ya Da “Proje Çocuklar”

KLİNİK PSİKOLOJİ UZMANI/AİLE DANI?MANI: RUKİYE KARAKÖSE Çocuk yetiştirme tarzı bir anlamda toplumun aynasıdır. Çünkü eğitim, en basit tanımıyla “insan yapma” aracıdır. Bebekken kollarımıza aldığımız canlıyı yetiştirip gerçek bir insan yaparken de doğal olarak toplumumuzun ideal insan tanımları bizi yönlendirir.

Çocukların Yüreğine Dokunmak İster Misiniz?

KUMRU ÖZGE YA?MUR | MÜLÂKÂT: ?İRİN KALEM ÇOCUK DERGİSİ Kumru Hanım, kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz? Adım Kumru Özge YA?MUR. 1984 Mersin doğumluyum. 2008 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi Biyoloji Öğretmenliği Bölümünden mezun oldum.

Çocuk ve Ekran

MEHMET TEBER Çocukların maruz kaldıkları ekran çe­şidi gün geçtikçe ar­tı­yor. Bir nesil ön­cesinin çocukları sadece televizyonu bili­yor­du. Sonrasında bilgisayar her evin bir parçası haline geldi. Son bir kaç yılda ise hayatımızdaki ekranların sayısı tablet ve telefonlar ile oldukça arttı. ?üphesiz evi­mizdeki bu ekran artışının birçok etkisi var. Ekranlar hayatımıza konfor ve keyif kattılar ama...[Devamını Oku]

Titanik mi, Nuh’un Gemisi mi?

ANNE: AYBUKE TANRIKULU Önümüzde çocuklarımız için bir hayat gemisi var. Karşımızda ise iki seçenek bulunuyor. Teşbihte hata olmaz, o gemilerden birinin namı Titaniktir ki, içinde her türlü eğlence ve ihtişam bulunur. Diğeri Nuh (as)’ın gemisidir. Yolcuları mütevazidir. Onlar ki Allah uğruna yola çıkarlar. İçindeki her biri O’na tesbih ve tahmid ederler. Sadece iman edenler o gemiye bin...[Devamını Oku]

Memleketimin Çiğdemleri

Yarıyıl tatilinde sıla-yı rahim için memleketime gittiğimde kır­­lar­da açan çiğdemleri gör­düm. Kış sonu kar yığınları ya­­nında açan çiğdemleri top­la­dı­­­ğı­­mız çocukluk günlerimi ha­tır­­­la­dım. Baba ocağının hemen ya­­nındaki okul bahçesindeki çiğ­dem­leri toplamaya koyuldum.

Çocuklarda Yemek Reddi

Çocuklarda yeme problemi, anne ve babalar için endişe verici ve üzücü bir konudur. Çocuğu yemek yemeyen ebeveynler çocuğun yemek yemesi için değişik yöntemlere başvururlar. Çocuklarının yemek yememesini şımarıklık olarak nitelendirip sinirlenirler ve çocukları tehditle, korkutmayla yemek yemeye zorlayabilirler.

Şifrenizi mi unuttunuz?