Cilt Sağlığını Korumak İçin Beslenmede Nelere Dikkat Edilmelidir?

106. Sayı Sağlık

BESLENME VE DİYET UZMANI: DYT. EDİBE BEKİN

Beslenme biçimi genel sağlığı olduğu kadar cilt sağlığını da etkiler. Besinlerin türü, hazırlanma ve pişirme şartları cilt sağlığı için de oldukça önemlidir.

Yeterli miktarda protein alamayanlarda cildin kuruduğu, renginin değiştiği görülür. Derimiz sürekli değişir ve yenilenir. Bunun için, deriyi oluşturan hücrelerin sentezlenmesi için, hayvansal ve bitkisel kaynaklı yeterli miktarda protein alınmalıdır.

Yağın türü cilt sağlığı için önemlidir. Daha çok hayvansal kaynaklı besinlerle beslenen, çoklu doymamış zeytinyağını az tüketenlerde cilt kuruluğu ve beneklenmeler görülür. Bunun nedeni elzem yağ asitleri olarak bilinen omega-3 ve omega-6 yağ asitlerinin yetersizliğidir. Bu yağ asitleri, sürekli değişen deri hücrelerinin sentezlenmesi için gereklidir. Balık yağı omega-3 yağ asidinin en iyi kaynağı olduğundan cilt sağlığı için faydalıdır.

Omega-3 yağ asitleri, ette oluşan iltihaplanmanın önlenmesinde yardımcıdırlar. Bazı araştırma sonuçlarına göre sedef hasta­lığı gibi cilt bozukluklarında omega-3 yağ asitlerinin alımı, kaşıntı ve kızarıklık yakınmalarını azaltmaktadır. Besinlerimiz genelde omega-6 yağlardan zengin, omega-3’lerden yetersizdir. Bunları birbiriyle dengelemek için yemeklerimizde yağ olarak kanola-zeytinyağı karışımı tercih edilebilir. Yine günlük beslenmede yeşil yapraklı sebzelerin artırılması haftada 2 kez balık, günde 2-3 ceviz yenmesi omega-3 alımını artırır. Balık yenmediğinde günde 1 kapsül balık yağı alınabilir.

A vitamini, deriyi oluşturan epitel dokunun oluşumu, yenilenmesi, bütünlüğünün korunması için gereklidir. A vitamini yetersizliğinde epitel dokunun bozulması sonucu, deri pürüzlü, kuru bir hal alır ve yer yer çatlaklar, selülit denilen çukurlar görülür. Bu nedenle kozmetik ürünlerinin yapısına A vitamini katılmaktadır.

A vitaminin en iyi kaynağı -karaciğer dışında- süt, süt yağı, yağlı süt ürünleri ve yumurtadır. Sarı-yeşil sebze ve meyvelerde bulunan öncü karotenoidlerden bedende A vitamini sentezlenir. Yeterli A vitamini alımı için her gün bir yumurta ile sarı-yeşil sebze ve meyvelerden yemeliyiz.

D vitamini, deride kontrolsüz hücre çoğalması sonucu oluşan sedef hastalığının iyileşmesinde etkindir.

E vitamini, deri tabakalarında bulunur. Gü­neş ışınlarının etkisiyle deri hücrelerinin yapısındaki çoklu doymamış yağ asitleri oksidasyonu önler. Yaraların, kırışıklıkların oluşma riskini azaltır. E vitamininin en iyi kaynakları ceviz, fındık, vb. kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzelerdir. Bu besinlerden yeterince alınmalıdır. Bu besinleri akşam çay saatinde değil de ara öğün olarak tüketmek en uygun alım şekli olacaktır.

C vitamini, deriyi oluşturan epitelyum do­kunun oluşması ve yenilenmesi için ge­reklidir. Cilt renginin bozulmasını önler, yaraların iyileşmesini hızlandırır, cilt yüzeyinin düzgünlüğünün sağlanmasında yardımcı olur. Her gün 5 porsiyon sebze-meyve yeme, bunları vitamin değerini yitirmeden saklama ve pişirme, genel sağlığın korunması kadar cilt sağlığının korunmasında da önem taşır. C vitamini alerjik kontak dermatit, atopik dermatit, akne ve sedef hastalığının iyileştirilmesinde de kullanılır.

B vitaminlerinin yetersizliklerinde cilt sağlığı bozulur, deride yaralar, çatlaklar, renk değişimleri, saç dökülmesi görülür. Hepsinin yeterli alınması gereklidir.

Minerallerden çinko, deriyi oluşturan epitelyum dokunun oluşumu ve yenilenmesinde, dolayısıyla cilt sağlığının korunmasında etkindir. Ayrıca bağışıklık sisteminin yeterliliği için önemlidir. Yetersizliğinde deride yaralar, akne gibi bozukluklar, saç dökülmesi gibi durumlar görülür. Yaraların iyileşmesini hızlandırır. Bu gibi bozukluklarda krem, pomat gibi maddelerin içinde kullanılması yaygındır. Bebeklerin pişik kremlerinde çinko –oksit kullanılmaktadır.

Çinko ve selenyum zararlı okside edicilere karşı bedenin antioksidan savunma sistemini güçlendirir. Cildimiz, güneş ışınları ve radyasyondan korunmak için önemli dokumuzdur. Bu dokunun hasara uğraması, cilt sağlığı kadar genel sağlığın bozulmasına neden olur. Yıpratıcı etkenlere karşı cildimizi korumanın temel şartı yeterli, dengeli beslenme kurallarına uygun beslenmektir. Yukarıda sözünü ettiğimiz besin öğelerini hap olarak almak yerine, hergün 2 porsiyon beyaz et, 1 porsiyon kuru baklagil yemeği (ceviz, fındık vb. dahil) en az 3 porsiyon sebze, 2 porsiyon meyve, enerji ihtiyacına uygun miktarda tahıllardan yenmeli, yağ olarak da zeytinyağı kullanılmalıdır.

Şifrenizi mi unuttunuz?