Medeniyetimizin Yeniden İhyasında Görev Alacak Yeni Bir Gençlik

114. Sayı Mülâkatlar

Medeniyetimizin Yeniden İhyasında Görev Alacak Yeni Bir Gençlik

İsmail ERDEM – Sancaktepe Belediye Başkanı | Mülakat: Yusuf IRMAK

 

İrfan Mektebi Dergisi olarak bu ay gençliğin niceliğini konuşalım, tartışalım istedik. Bu bağlamda gençlik konusunda güzel ve verimli çalışmalar yapan, sivil inisiyatifler ile uyumlu çalışabilen, sahaya tesir edebilen bir belediye ve bu manada ödüller alabilmiş bir yapı ve başkanının çalışmalarını da sizlerin gündemine taşımak istedik. Her zaman yapılan işin örneklik ve fayda açısından ehemmiyeti konuşmaktan çok ileridedir. Zaman ayırıp çalışmalarını bizlerle paylaşan İsmail Erdem Beye ve tüm çalışanlarına teşekkür ediyor, sizleri mülakat ile baş başa bırakıyoruz.

Sancaktepe’nin ikinci kez seçilen Belediye Başkanı İsmail Erdem’i kısaca tanıyabilir miyiz?

1959 yılında Sivas’ta dünyaya geldim. İstanbul’a geldikten sonra çalışma hayatımla beraber uzun yıllar aktif siyasetin içinde oldum. Tarih verecek olursak 1976’dan bu tarafa diyebilirim. Değişik dönemlerde ilçe başkanlıkları, il başkan yardımcılığı olmak üzere birçok alanda görev yaptım. 2005 yılından itibaren İBB Meclis üyeliği ve encümen üyeliği görevlerinde bulundum. Son yerel seçimlerde ikinci kez Sancaktepe’de başkan olarak seçildim.

Aydınlık Yarınlar İçin Bilgievleri” sloganıyla okul çağındaki öğrencilerin eğitim ve öğretimi için çok önemli hizmetleriniz var? Bu konuda neler söylersiniz?

Sancaktepe bu konuda görev gelir gelemez çalışmalarımızı başlattık ve “Aydınlık Yarınlar İçin Bilgi Merkezleri” anlayışıyla bilgi evlerimiz açmaya başladık. Şimdi ise sayısı 16 olan Bilgievleri, Sancaktepeli gençleri geleceğe hazırlayan birer eğitim yuvaları oldu. Sancaktepe Belediyesi Bilgi Evleri, farklı branşta, alanında uzman öğretmen kadrosuyla, fonksiyonel binalarıyla eğitim faaliyetlerini aralıksız sürdürüyor. Yaklaşık 42.000 öğrenci bu bilgi merkezlerinden yararlanıyor.

Bilgi Evleri’nde derslikler, internet odası ve çok amaçlı orta büyüklükte bir de salon bulunuyor. Tamamen ücretsiz olarak ilköğretim öğrencilerine hizmet sunan Bilgi Evleri’nde her sınıf 25 kişiden oluşuyor. Sınıflarda akıllı tahta ve projeksiyon cihazı bulunuyor. Merkezde Türkçe, Matematik gibi temel derslerin yanında İngilizce branşında da öğretmenler tarafından eğitim veriliyor.

İki yıl önce Sancaktepe Belediyesi’ne Türkiye birinciliği kazandıran “Genç Gelecek” projesi var bu konuda neler söyleyeceksiniz?

Genç Gelecek projesi dâhilinde gençlerimize; kent yaşamı, edebiyat, sanat, spor, bilişim, psikoloji, yabancı dil gibi konularda eğitimler verilmektedir. Aynı zamanda gerçekleştirdiğimiz mekân gezileri, konserler, konferanslar, paneller, söyleşiler ile verilen teorik dersler pratiğe dökülmektedir. Projemiz içerisinde yer alan 22 kulüp ile 14.500 gencimizin ilgi alanlarına göre tercih yapıp, kendilerini o yönde geliştirmeleri için çalışıyoruz.

Aynı zamanda; gençlerimizin, Genç Gelecek içerisinde yer alan sosyal sorumluk projeleri ile ihtiyacı olan bireylere ulaşıp, pratikte hayatı ve mutluluğu paylaşmayı, ihtiyacı olana kucak açmayı öğrenmeleri için “Oyun Kardeşliği”, “Uyuşturucu İle Mücadele” gibi aktiviteler yapıyoruz.

Türkiye genelinde sosyal sorumluluk alanında takdire şayan ödülleriniz var. Bu yıl da üçüncü bir ödül aldınız. AK Parti Yerel Yönetimlerince “Gençlik ve Yerel Yönetimler” alanında ‘Yerli, Milli ve Şuurlu Gençlik’ isimli proje ile Türkiye ikinciliği aldınız. Bu konuda neler söylersiniz?

Sayın Cumhurbaşkanımızın elinden ve Sayın Başbakanımızın elinden bu ödülleri aldık. Bunun onurunu ve gurunu yaşadığımı belirtmek isterim. Yoğun çalışmalarımız neticesinde hayata geçirdiğimiz projemiz, medeniyetimizin yeniden ihyasında görev alacak milli ve manevi değerlerine bağlı yeni bir gençliğin adıdır. İlklerin belediyesi olarak, bugüne dek daima daha yeniyi ve iyiyi aradık. Belediyeciliği sadece altyapı ve üstyapı yatırımlarından ibaret görmeden, hayatın her alanında hizmet vermeyi amaç edindik. Eğitim, bu amacımızın baş aktörü olarak, büyük bir önem arz ediyor. Bugün Sayın Başbakanımız tarafından aldığımız Türkiye ikinciliği ödülü “Yerli, Milli ve Şuurlu Gençlik” projesinde hayata geçirdiğimiz bizlerle birlikte yürüyen eğitimcilerimize, evlatlarımıza ve görev alan arkadaşlarımıza hayırlı uğurlu olsun. Projemiz aynı zamanda Sancaktepe eğitim modelini oluşturuyor.

Proje hakkında bilgi verir misiniz?

Sancaktepe Belediyemiz ‘Yerli ve Milli Bir Eğitim’ düşüncesinden hareketle planladığı ve hayata geçirdiği ‘Sancaktepe Eğitim Modeli’ bu sayede 2023’lerin, 2053’lerin, 2071’lerin Büyük Türkiye’sini ihya ve inşa etmek gayesini yürütüyor. Türkiye ikinciliği alan büyük ödüle layık görülen projemizin 4 ana bileşeni var:

Temel hazırlık dersleri verildiği ve yeteneklerin teşvik edildiği 16 farklı mahallede 42.000 öğrencinin yararlandığı ‘Bilgievleri’,

Teorik / Pratik eğitim ile branşlaşmanın yapıldığı ve 14.630 gencin yararlandığı 115 Eğitmen, 22 Kulüp 53 branşta eğitim verilen ‘Genç Gelecek Merkezleri’,

Dini, milli ve manevî eğitimin verildiği 249 gönüllü eğitmenin, haftada 40 programın gerçekleştirildiği ‘Medeniyet Yolcuları’,

Ve sağlıklı yaşam ve fiziki gelişim eğitimlerinin bulunduğu 22 farlıklı spor branşın da 53 eğitmenin bulunduğu ‘Sancaktepe Belediyesi Spor Okulları’

Gençliğe dolayısıyla geleceğe yatırımlar yapıyorsunuz, bu konuda neler söylemek istersiniz?

Gençlerimize henüz küçük yaşlarında bile; «kocaman adam», «sanki büyümüş de küçülmüş» dedirtmenin hamlesi ve gayreti içindeyiz. Biliyoruz ki; mesele, seneleri devirerek büyümek değil, çocuklarımızın ve gençlerimizin ruhları ve ufukları itibarıyla büyümesi. Kıtalarda fetih sancakları dalgalandıran ecdadımızda olduğu gibi on yaşında iken yüz yaşında ve yirmi yaşında iken iki yüz yaşındaymışçasına bir ruh ve ufuk kıvamını oluşturabilmek. Çünkü Sinan’ın asırları deviren eserlerinin arkasında bu gerçek var. Fatih’in gencecik yaşında gemileri dağlardan yürüterek İstanbul’u dize getirebilmesinin ardında bu gerçek var. Bu itibarla şimdi de; Koca dünyanın insanlık ve huzur yönüyle düştüğü, o içinden çıkılmaz girdapları aşabilecek bir gençliği yetiştirecek gerçek bu! Nesilleri hem mütevazı hem büyük oluşun tahtına oturtacak gerçek bu! Kanayan yaraları durdurabilme dirayetini gösterecek gücün bileği de yüreği de olan gerçek bu! Medeniyetimizi yeniden kuracak ve yeniden adaletin tüm cihanı aydınlatıcı güneşi olacak; terör ve vahşetin çıldırdığı bir yeryüzünde merhamet ve şefkati yeniden şahlandıracak, tarihî kardeşlikleri yeniden bir dirilişle ölümsüzleştirecek bir gerçek bu! Bunun için çalışıyor ve çabalıyoruz.

Sivil toplum kavramı son yılarda fazlaca dile getiriliyor. Sizce Sivil Toplum nedir?

Sivil toplum, toplumsal hareketlerin dinamiği ve demokrasinin önemli özelliklerinden biridir. Bu çerçeveden, sivil toplum, devletin dışında bir alan olarak ele alınıyor. Ayrıca devletin etkinlik alanının, denetiminin ve baskısının toplum üyeleri üzerinde belirleyici olmadığı toplum tipini ifade etmek üzere kullanılan bir kavramdır. Sivil toplum örgütleri çalışmalarını “özgürlük, gönüllülük ve isteklilik ilkelerine” bağlı olarak yürüten organizasyonlardır. Sivil toplum kavramı ekonomik ilişkilerin, ailevi yapıların, dini kurumların vb. politik otorite olmadan varlıklarını sürdürdükleri genel çerçeve olarak tanımlanabilir.

Günümüzde yaygınlaşan, sivil toplum yapılanmaları nasıl olmalıdır ve bir ülkenin gelişimindeki rolü nedir?

Sivil Toplum birlikteliği, gönüllülüğü ve dayanışmayı temsil eder. Bu anlamda insanların tek tek yapamadıklarını beraber yapmasıdır diyebiliriz. 21. yüzyılda önemli bir kavram olan sivil toplumu, meslek odaları, sendikalar, vakıflar ve hemşehri dernekleri sivil toplumları oluşturur. Bir ülkede demokrasinin ve ekonominin gelişmesinde sivil toplumun etkisi olduğu kadar da aktif vatandaşlık anlayışını da getirir. Sivil toplum, demokratik bir toplum oluşturulmasında, devlet-toplum, birey ilişkilerinin demokratik bir şekilde düzenlenmesinde önemli bir rol oynar. İnsanların gönüllü olarak bir araya gelmesiyle bir şeyleri yapmak için kurulan sivil toplumlar finansal ve örgütsel sorunlarının yanı sıra vizyonlarını belirleyemediklerinden dolayı da sıkıntılar çekmektedir. Bildiğim kadarı ile 150 bin STK’nın olduğu ülkemizde bunlardan 80 bin tanesini STK’lar, 60 bini hemşehri dernekleri, 5 bini meslek odaları, 3 bin kadarını da vakıflar vs. oluşturuyor. STK’lar, İnsanların boş vakitlerini randımanlı ve yararlı bir şekilde geçirmesini sağlar ve topluma yararlı bireyler kazandırır. STK’ların maddi çıkarı olmaz. Bazı STK’ların hedef kitlesi kuruluş amaçlarında belirlenen kitleler olup, belirledikleri alan dışında bir şey yapamazlar yani içe dönük çalışırlar.

Belediyelerin STK’ larla ilgili başta dernek ve vakıflara ne tür desteği olabiliyor ya da olmalıdır?

Yerel yönetimler de demokrasiyi sağlayan sivil toplum kuruluşlarıdır. Böylelikle, kent yönetimi üzerinde sistemli ve sürekli etki, örgütlü vatandaş girişimleri aracılığı ile daha kolaylıkla sağlanmaktadır. Yerel yönetimlerin en büyük sivil toplum kuruluşları olarak kabul edilmesine karşın, merkeziyetçi yapının etkisiyle daha çok idari birim olma özelliği ön plana çıkmaktadır. Yerel yönetimler, belirli hizmetlerin sağlanmasını STK’lar aracılığıyla gerçekleştirilebilmektedir. Bazı alanlarda halkın bilgi, deneyim ve becerisinin harekete geçirilmesi, STK’ların desteğinin sağlanması çok önemli faydalar sağlamaktadır. Bu kapsamda yerel yönetimler, çeşitli meslek kuruluşları, sendikalar, kooperatif birlikleri, dernekler ve diğer gönüllü kuruluşlarla çeşitli alanlarda işbirliği ve ortak yürütebilmektedir.

Son olarak, okurlarımıza mesajınızı alabilir miyiz?

Hep daha iyiyi hedef alan bir anlayış ülke insansımızda hâkim olmalı. Gençlerimizi yarınları eğitim ve öğretim kalitesi ile en üst düzeyde temsil düşüncesi olmalı. Hepinizin bu ülkeye faydalı bir birey, ailesine ise hayırlı evlat olma hedefi olmasını isterim. “İnsanların en iyisi insanlara faydalı olandır” ölçüsü ile bilimde, sosyal hayatta, ekonomik alanda hep en iyisi olmak adına çok çalışmalıyız. Sizin vesilenizle tüm okurlarınıza saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

escort izmit , escort samsun , escort eryaman , escort eskisehir ,